Kam umístit nabíjecí stanici pro elektroauto u bytového domu

Nabíjení elektromobilu solární energií je dobrý způsob, jak snížit emise skleníkových plynů a uspořit peníze. Při výběru vhodného místa pro nabíjecí stanici je třeba zvážit několik faktorů.

Kam umístit nabíjecí stanici pro elektroauto u bytového domu

Pokud máte bytový dům s fotovoltaickou elektrárnou na střeše, můžete uvažovat o instalaci nabíjecí stanice pro elektroauto. Nabíjení elektromobilu solární energií je dobrý způsob, jak snížit emise skleníkových plynů a uspořit peníze. Při výběru vhodného místa pro nabíjecí stanici je třeba zvážit několik faktorů:

Dostupnost nabíjecí stanice

Nabíjecí stanice by měla být snadno dostupná pro všechny obyvatele bytového domu. Zároveň je důležité myslet i na příjezdovou cestu automobilu k nabíjecí stanici. Ideální je umístění na společném parkovišti nebo v garáži.

Bezpečnost nabíjecí stanice

Nabíjecí stanice by měla být umístěna na bezpečném místě, kde by ji nemohly poškodit například hrající si děti nebo domácí zvířata. Zároveň by její instalace měla být prováděna prověřenou dodavatelskou firmou, která se na nabíjecí stanice specializuje, nebo vaším dodavatelem fotovoltaické elektrárny, který zajistí bezproblémové propojení s komponenty vaší elektrárny.

Ochrana před vlivy počasí

Pro zajištění bezpečného provozu a dlouhé životnosti by měla být nabíjecí stanice ideálně chráněna před deštěm, sněhem a UV zářením. Dnešní technologie ovšem již dokáží být proti všem jmenovaným vlivům odolné.

Nejčastější umístění nabíjecích stanic pro elektroauta u bytových domů jsou:

Na soukromém parkovišti

Takto umístěná nabíjecí stanice je snadno dostupná pro všechny obyvatele bytového domu a zároveň je zajištěn jednoduchý přístup automobilu přímo k nabíjení.

Ve společné garáži

Umístění nabíjecí stanice v garáži je výhodné, protože zamezuje poškození jak elektromobilu, tak samotné nabíjecí stanice.

Na veřejně přístupném místě

Pokud má bytový dům veřejně přístupné parkoviště, můžete zvážit umístění nabíjecí stanice na tomto místě. Pozor si ovšem musíte dát na možné poškození a zabezpečení této stanice.

Pro nabíjení automobilu není důležitý pouze výběr místa pro nabíjecí stanici, ale také samotný výběr ideální stanice a dodavatelské firmy.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Výhody propojení fotovoltaiky a nabíjení elektromobilu

Nabíjení elektromobilů z vlastních zdrojů energie je snem každého majitele vozu. Fotovoltaika nabízí žádoucí technologický krok...

Číst dále

Dotace na nabíjecí stanice pro bytový dům

Možnost výroby vlastní energie a zároveň dobíjení elektromobilů takto vyrobenou elektřinou zvyšuje hodnotu nejen celého bytového...

Číst dále

Jak vybrat ideální nabíjecí stanici pro elektrický automobil k vašemu bytovému domu

Propojení fotovoltaické elektrárny s nabíjecí stanicí v bytovém domě je skvělým krokem směrem k využití obnovitelných zdrojů energie...

Číst dále