Pojištění FVE pro bytové domy

S novým technologickým řešením na vašem bytovém domě přichází také řešení důležité, ale často opomíjené věci – jak to bude s pojištěním a kdo zodpovídá za případné škody

Pojištění FVE pro bytové domy

Místy opomíjeným článkem v celém procesu zřizování vašeho nového fotovoltaického řešení je pojištění. Na rozdíl od dotace na výstavbu FVE řešení, pojišťovny ekologické výstavby zatím nijak nezvýhodňují, alespoň u nás v ČR. Nabídka pojišťoven se ale rozrůstá, a zatímco ne každá pojišťovna podporuje každý ekologický prvek, fotovoltaiku si pojistíte u každé z nich.

Konkrétně u fotovoltaických elektráren dochází ze strany pojišťoven ke kategorizaci podle toho, zda je elektrárna nainstalovaná přímo na budově (střecha, fasáda atd.), nebo stojí vedle budovy. Pokud jsou zařízení součástí hlavní stavby, mělo by být jejich pojištění součástí pojistky celé nemovitosti. Častou chybou stávajících uživatelů zelené energie bývá, že velké částky, ze kterých se celá fotovoltaická elektrárna skládá nedodali do pojistné smlouvy, respektive neinformovali pojišťovnu o navýšení ceny nemovitosti, když si nechali elektrárnu instalovat. To je samozřejmě na škodu, jelikož při škodní události by jim pojišťovna nevyplatila dostatečné krytí.

V případě že je fotovoltaická elektrárna stojící mimo hlavní budovu, je potřeba jí dopojistit samostatně. Každá pojišťovna si ale určuje vlastní podmínky, takže klidně můžete narazit i na takovou, která vám zahrne do pojištění nemovitosti i bokem stojící elektrárnu.

Na co všechno si dát pozor při pojištění FVE:

  • Pečlivě uchovávejte veškerou smluvní dokumentaci o FVE.
  • Nastudujte a dodržujte všechny bezpečnostní normy a legislativní omezení, při jejich nedodržení je pojišťovna v právu od plnění odstoupit.
  • To stejné platí při nedodržování pravidelného servisu a revizí.
  • Při jakémkoliv podezření na riziko škody, které by vaše FVE mohla způsobit, kontaktujte firmu, která prováděla instalaci a je odpovědná za servis.
  • Pojistka by měla obsahovat základní rizika jako požár, úder blesku, kroupy, výbuch atd.

Pojištění ale neslouží jen na ochranu před vnějšími vlivy. Je třeba tedy promyslet, zda je vhodné se pojistit i pro případy kdy závada FVE způsobí škody vám či okolí. To v případě FVE spadá pod kategorii pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Řiďte se při výběru dodavatele FVE několika jednoduchými radami a nenaletíte!

Jak se při výběru dodavatele FVE nenechat zlákat na nízké ceny? Sázejte na kvalitní komponenty a následný servis vaší fotovoltaiky!

Číst dále

Jak řešit zastínění fotovoltaických panelů

Fotovoltaické panely se staly symbolem udržitelného způsobu výroby energie, který přináší do bytových domů vyšší nezávislost...

Číst dále

Proč nezapomenout na optimizér pro FVE při realizaci vaší fotovoltaiky?

Kromě instalace solárních panelů samotných můžete ještě více zvýšit efektivitu svého systému fotovoltaiky pomocí zařízení známého...

Číst dále