Proč nezapomenout na optimizér pro FVE při realizaci vaší fotovoltaiky?

Kromě instalace solárních panelů samotných můžete ještě více zvýšit efektivitu svého systému fotovoltaiky pomocí zařízení známého jako optimizér pro FVE. Co to vlastně optimizér pro FVE je a jak může přinést výhody pro váš bytový dům?

Proč nezapomenout na optimizér pro FVE při realizaci vaší fotovoltaiky?

Fotovoltaické elektrárny na bytových domech se stávají stále populárnější volbou pro domácnosti, které chtějí snížit své náklady na elektřinu a přispět k ochraně životního prostředí. Kromě instalace solárních panelů samotných můžete však ještě více zvýšit efektivitu svého systému fotovoltaiky pomocí zařízení známého jako optimizér pro FVE. Co to vlastně optimizér pro FVE je a jak může přinést výhody pro váš bytový dům?

Co to je optimizér pro FVE?

Optimizér pro fotovoltaickou elektrárnu (FVE) je zařízení, které se připojuje k jednotlivým solárním panelům na střeše vašeho bytového domu. Jeho hlavním úkolem je maximalizovat výkon vašeho solárního systému tím, že sleduje a optimalizuje výstup z každého panelu. Na rozdíl od tradičních systémů FVE, které spojují všechny panely do série, což může způsobit snížení výkonu celého systému, optimizéry umožňují každému panelu pracovat nezávisle.

Jak funguje optimizér pro FVE?

Každý optimizér sleduje výkon svého připojeného solárního panelu. To znamená, že pokud jeden panel je zastíněn například stínícím stromem nebo napadaným listím, zbytek systému bude stále fungovat s plným výkonem. Díky nezávislému sledování a optimalizaci výkonu každého panelu je možné dosáhnout celkově vyššího výkonu celé fotovoltaické elektrárny, které se projevuje větším množstvím vyrobené elektřiny.

Pokud dojde k poruše nebo snížení výkonu jednoho solárního panelu, optimizér okamžitě detekuje problém a informuje realizátora o potřebě opravy nebo údržby. Optimizéry také zvyšují bezpečnost systému tím, že snižují napětí na solárních panelech během doby, kdy nejsou využívány. To minimalizuje riziko požáru a jiných nebezpečí.

Výhody použití optimizérů pro FVE

Použití optimizérů pro fotovoltaické elektrárny na bytových domech přináší několik výhod:

Zvyšení výkonu

Maximální výkon každého solárního panelu znamená více vyrobené elektřiny, což může výrazně snížit vaše měsíční účty za elektřinu.

Snížení rizika poruchy

Díky rychlé diagnostice problémů se minimalizuje riziko, že by váš solární systém dlouhodobě nefungoval na plný výkon.

Delší životnost FVE

Optimizéry mohou také prodloužit životnost solárního systému tím, že chrání panely před nadměrným namáháním.

Integrace do existujícího systému

Optimizéry lze snadno integrovat do stávajícího solárního systému, což znamená, že mohou být použity i na existujících instalacích.

Monitorování a kontrola

Mnoho optimizérů umožňuje správcům bytových domů sledovat výkon svého solárního systému online a dokonce jej ovládat prostřednictvím chytrých zařízení. Díky tomuto monitoringu tak budete mít aktuální informace o stavu fotovoltaiky vždy při ruce.

Komentáře

anonymní uživatel Člen SVJ

Dobrý den,
je možné dostat kladnou revizi na instalovanou FVE do 10KW pokud nebude mít instalované optimizéry? Můj revizní technik mi říká, že optimizéry jsou nutnost vzhledem k novému (06/2023) požadavku hasičů na zaregulování napětí na FVE v případě požáru.
Děkuji za odpověď či nasměrování na platnou legislativu.

    Technik Jakub

    Dobrý den,

    nová vyhláška 114/2023 Sb. opravdu pro některé FVE zavádí povinnost instalace optimizérů. Abychom vám ale dokázali poradit, potřebovali bychom bližší informace o vaší FVE. Zanechte nám prosím kontakt skrze kontaktní formulář a naši technici se s vámi obratem spojí.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

Technologie FVE: Termokamery pro fotovoltaiku

Využívejte moderní technologie, jako například termokamery pro fotovoltaické systémy. Díky takovým kamerám budete mít přehled nad...

Číst dále

Technologie FVE: Akumulační baterie pro fotovoltaiku

Baterie zajišťují uložení vyrobené energie na dobu, kdy ji budete nejvíce potřebovat. Zjistěte více o tom, jak akumulační baterie...

Číst dále