Jaká je životnost FVE?

Obavy z funkčnosti a výdrže fotovoltaické elektrárny jsou jistě na místě. Přeci jen se jedná o poměrně novou technologii, které nemusí úplně každý rozumnět. Proto je dobré si před samotnou realizací elektrárny o FVE zjistit co nejvíce informací nejen o dodávaném zařízení a baterii ale také o nutné údržbě. Následující článek by vám měl pomoci se zorientovat v této problematice, abyste věděli jak se o vaši novou fotovoltaickou elektrárnu starat a vydržela vám dlouhé roky.

Jaká je životnost FVE?

Fotovoltaické elektrárny jsou stále oblíbenějším zdrojem obnovitelné energie. Představují efektivní způsob výroby elektřiny bez spoléhání se na fosilní paliva. Pro pochopení životního cyklu fotovoltaické elektrárny je důležité porozumět jednotlivým fázím jejího provozu. Od plánování a výstavby až po provoz a údržbu má každá etapa svůj vlastní soubor požadavků, které je třeba zohlednit tak, aby byla zajištěna maximalizace využití vaší nové FVE. 

Před zahájením realizace je nezbytná předběžná prohlídka, během které dojde ke zmapování umístění FVE ve vašem objektu a k plánování. To zahrnuje určení počtu potřebných solárních panelů, jejich velikost a optimální orientaci na střeše. Stejnětak dojde k identifikaci překážek jako jsou především jiné  budovy, které by mohly stínit a snížit tak účinnost FVE. Následná instalace solárních panelů je nejdůležitějším faktorem pro budoucí fungování celého systému. Jedině profesionálně provedená instalace vám zajistí, že je veškeré zařízení připojeno správně a vaše elektrárna může začít vyrábět požadované množství elektřiny. Nicméně pro zajištění dlouhé životnosti FVE je nezbytná její údržba. Díky pravidelné údržbě předejdete poškození panelů a dosáhnete plánované úspory z napájení objektu solární energií. 

Jaká je životnost solárních panelů

Standardní životnost solárních panelů je 25 až 30 let. To však neznamená, že po této době přestávají solární panely zcela fungovat, pouze se sníží jejich výkon a vaše FVE již nebude produkovat tolik elektrické energie. Jak moc půjde výkon solárních panelů dolů udává míra degradace. Podle studie Národní laboratoře pro obnovitelnou energii (NREL) z roku 2012 je míra opotřebení solárních panelů ročně v průměru o 0,8 %. Míra degradace se však liší podle výrobce solárních panelů. Někteří výrobci udávají degradaci pouhých 0,3 %. Je tak dobré se při výběru  dodavatele FVE informovat, s jakými panely pracuje, abyste si jednoduše mohli odhadnout životnost panelů ve vaši solární elektrárně. Pokud bude degradace zmíněných 0,8 %, ve druhém roce používání, budou panely dodávat 99,2 % z původního výkonu. To znamená, že po 30 letech budou stále pracovat na 76 %.

Potřebujete zařídit FVE?

Společnost Losky

O tom, jak dlouhá je životnost solárního panelu může také trochu napovědět délka jejich záruky. Každý výrobce uvádí jednak záruku na zařízení, která se uplatňuje v případě zjištění výrobních vad, tak záruku na výkon, která zaručuje, že vaše panely budou vyrábět určité množství elektřiny. Je však důležité si uvědomit, že na závady na panelech, které byly způsobeny vnějším poškozením (například spadlou větví ze stromu) se záruka zpravidla nevztahuje. Dalším faktorem, který by tedy měl hrát důležitou roli při rozhodování o výběru dodavatele FVE je záruční servis.

Jak může dojít k poškození panelů

Jak již bylo zmíněno, solární panely mohou vydržet desítky let. To však pouze za předpokladu, že nebudou fyzicky poškozeny extrémním počasím (mrazivé zimy, vysoké UV záření, krupobití) větrem, korozí, úlomky nebo jinými vnějšími faktory. Jiné poškození panelů téměř nehrozí, to je dáno tím, že panely nemají žádné pohyblivé části a tak se zřídkakdy rozbijí zevnitř. Avšak i proti vnějším vlivům jsou solární panely velmi odolné. Výrobci panely testují na silný vítr, sněhové zatížení i na padající kroupy. 

Životnost solárních panelů můžete prodloužit jejich pravidelnou údržbou. Nejlepším způsobem, jak udržet solární panely dlouhodobě funkční je spolupráce s kvalitním dodavatelem. Kromě samotné instalace solárního systému, která je stěžejní pro bezproblémovou funkčnost elektrárny, je důležité také vysoká kvalita zákaznického servisu a použití výběru vhodných komponent. Revize FVE by měly být prováděny v horizontu 5 až 10 let, avšak doporučuje se kontrolu provádět každý rok. Jedině tak se předejde potenciálním problémům jako jsou uvolněné stojany či obnažené dráty. Kontrola by měla být vždy prováděna odborníkem, pokud byste ji dělali sami, mohlo by dojít k poškození panelů, čímž byste přišli o jejich záruku. Během pravidelné údržby odborník provede nejen kontrolu panelů, ale také dalších zařízení jako je střídač či střešní regálový systém. Údržba solárních panelů zpravidla zahrnuje i profesionální čištění, kdy se z panelů odstraní pyl, listí či ptačí trus, který by mohl ovlivnit účinnost solárních panelů. V neposlední řadě je dobré předejít fyzickému poškození panelů tím, že použijete chránič panelů. Ten ochrání panely například proti nárazům od poletujících těles nebo i před hnízdícími ptáky, kteří by mohli způsobit poškození panelů i drátů.

Doporučujeme také hlídat si účty za elektřinu. V případě, že byste viděli nestandardní výkyv, je vhodné kontaktovat svého dodavatele, aby přijel panely zkontroloval a zajistil případný servis. Fotovoltaická elektrárna vám může vydržet spoustu let a ušetřit hodně peněz je však zřejmé, že je potřeba se o ní dobře starat a pokud se spojíte s profesionály máte vše vyřešeno.

Celková solární kapacita na planetě

Solární kapacita je maximum elektřiny, kolik jsou všechny solární systémy na světě schopné vyrobit najednou.

roksolární kapacita (MW)
201162 000
201290 000
2013117 000
2014160 000
2015240 000
2016273 000
2017352 000
2018493 000
2019610 000
2020724 000
2021853 000
20221 100 000

Komentáře

Aneta Breburdová Člen SVJ

Dobrý den, jaké panely na střechu doporučujete a má výběr vůbec vliv na životnost? Breburdová, Doubravčice

    Technik Jiří

    Dobrý den, ano, vliv vhodných a kvalitních solárních panelů je určující pro předpokládanou životnost FVE. V případě zájmu o konkrétní situaci informujte vyškolené pracovníky na e-mailové adrese energo@losky.cz.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

O realizaci FVE z pohledu správce bytového domu s Martinem Krohem z DMS ČR

Nejen o připravenosti bytových domů na komunitní fotovoltaiku jsme si popovídali s Martinem Krohem z DMS ČR.

Číst dále

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

Komunitní energetika: Vše, co potřebujete vědět o novém způsobu sdílení elektřiny

Zákon LEX OZE II a koncept komunitní energetiky se bez nadsázky považuje za revoluční změnu ve sdílení elektřiny z fotovoltaických...

Číst dále