O realizaci FVE z pohledu správce bytového domu s Martinem Krohem z DMS ČR

Nejen o připravenosti bytových domů na komunitní fotovoltaiku jsme si popovídali s Martinem Krohem z DMS ČR.

O realizaci FVE z pohledu správce bytového domu s Martinem Krohem z DMS ČR

Videoseriál našich rozhovorů o fotovoltaice pokračuje s předsedou správní rady DMS ČR, Martinem Krohem. Tentokrát jsme se zaměřili na připravenost bytových domů na zavedení komunitní energetiky, pobavili jsme se také o dalších připravovaných legislativních změnách nebo o problematice rozúčtování sdílené elektřiny z FVE.

Jak vybrat dodavatele fotovoltaiky?

Jelikož výstavba FVE je investicí na několik let dopředu, je potřeba brát dodavatele jako partnera, který nejen, že fotovoltaickou elektrárnu postaví, ale bude zajišťovat veškerý servis a podporu. Právě tak na výběrová řízení nahlíží i Martin Kroh z DMS ČR, který podobným způsobem radí jednotlivým správcům bytových domů, aby při výběru vhodné realizátorské firmy nekoukali pouze na cenu, ale také na další nabízené služby, využívané technologie atd.

Digitalizace ve správě bytových domů

Jedním z cílů DMS ČR je pomáhat bytovým domům s potřebnou digitalizací. „Pracujeme na tom již dlouhou dobu a investovali jsme nemalé prostředky, ale ještě nás toho spoustu čeká. I pořízení fotovoltaiky do tohoto tématu promlouvá,“ říká Martin Kroh. „Efektivita fotovoltaiky bude vždy nejvyšší ve chvíli, kdy bude bytový dům schopen veškerou vyrobenou elektřinu spotřebovat sám a nebude ji muset někam posílat,“ dodává.

Rozúčtování elektřiny v bytovém domě

Sdílená elektřina přináší s sebou řadu otázek a tu možná nejčastější, tedy jak spravedlivě rozúčtovat využitou elektřinu, jsme položili i Martinu Krohovi. „Připravujeme se na různé varianty, mimojiné i na to, že rozúčtovávání bude probíhat v rámci SVJ nebo nějakou digitalizační cestou,“ odpovídá Martin Kroh. Již dnes ale víme, že velmi důležitou roli bude hrát tzv. alokační klíč.

V DMS ČR je fotovoltaika aktuálně velké téma a je především potřeba průběžně nastudovávat nové legislativní změny. „Novela energetického zákona LEX OZE II nedávno prošla parlamentem, ale my už dnes nastudováváme její další verzi, která se fotovoltaiky a bytových domů bude významně dotýkat,“ nastiňuje Martin Kroh, předseda správní rady DMS ČR.

Související rady

Jak předávání dat z průběhového měření zlepšuje správu fotovoltaických systémů v bytových domech?

Průběhové měření značně zefektivní sdílení elektřiny a následné vyúčtování v bytových domech. Jak bude probíhat a kde se...

Číst dále

Registrace do Elektroenergetického Datového Centra (EDC): Co to znamená pro bytové domy?

Jak bude probíhat registrace do EDC? Kdy to bude možné? A jak se na to mohou bytové domy připravit?

Číst dále

O realizaci FVE z pohledu správce bytového domu s Martinem Krohem z DMS ČR

Nejen o připravenosti bytových domů na komunitní fotovoltaiku jsme si popovídali s Martinem Krohem z DMS ČR.

Číst dále