Monitoring FVE v bytovém domě

Monitoring správného fungování fotovoltaické elektrárny, ale také využití vyrobené energie, může být v dnešní době jednoduchý. Stačí jen pravidelně vizuálně kontrolovat panely a využívat vaším dodavatelem nabízené virtuální monitorovací služby.

Monitoring FVE v bytovém domě

Přešli jste na zelenou a máte nainstalovanou fotovoltaickou elektrárnu ve vašem bytovém domě. Co je ale dále potřeba dělat? Kromě počítání návratnosti a radování se z ušetřených peněz je potřeba čas od času provoz vašeho FVE řešení zkontrolovat, a především udržovat.

Tzv. monitoring (hlídání) fotovoltaiky pro SVJ můžete provádět nejen fyzicky ale i virtuálně. Důležité je pravidelná kontrola samotných panelů, zda nedošlo k vnějšímu poškození krytů jak vrchních, tak spodních. To vám nezabere moc času, jelikož jakéhokoli rozsáhlejšího poškození byste si měli být schopni všimnout na první pohled. Takovouto fyzickou kontrolu stačí provést buď jednou za cca tři měsíce, či po extrémnějších výkyvech počasí, povětrnostních podmínkách, nebo když vám do střechy uhodí blesk apod.

Péče o panely se skládá z čištění, které provádíte buď vy samy, nebo najatý řemeslník/firma, a nesmíte zapomínat ani na pravidelné profesionální revize.

Jak jsme zmínili výše, samotný monitoring se dá provádět dvěma způsoby, tzv. po staru, či virtuálně.

Dříve se monitoring FVE prováděl využíváním technologií, které byly přímo součástí fotovoltaické elektrárny, a funkce každého komponentu jako panelů, baterií atd. se museli zkontrolovat fyzicky přímo u zdroje z nainstalovaných monitorů, které ukládali data na SD karty. Pro vás je ale mnohem snadnější a efektivnější způsob virtuálního monitoringu.

Na trhu existuje několik aplikací na monitoring FVE. Ty si jednoduše nainstalujete do svého mobilního telefonu, či jsou dostupné jako verze ve webovém prohlížeči, a po spárování s vysílačem na vaší elektrárně vám ukazují zajímavá data, jako například kolik elektřiny bylo vyrobeno, kde a v jaké míře byla využita, účinnost panelů, informace o výpadcích atd.. Máte tak po ruce veškeré potřebné informace ať už jste kdekoliv a kdykoliv. Výběr vhodné aplikace pro monitoring diskutujte se svým dodavatelem.

Komentáře

Pavel Ficenc Člen SVJ

Dobrý den
Kdo nastavuje software pro FVE a kdo se o něj stará? Každý byt si nastavuje individuálně nebo je to nastaveno centrálně? Nebo jak to vůbec funguje?

    Technik Martin

    Dobrý den, software pro monitorování fungování fotovoltaické elektrárny vám ve většině případů nainstaluje buď samotný realizátor, nebo jiná vybraná firma. Data z FVE se poté odesílají vybranému správci domu například do mobilní aplikace, ve které má tak přehled o aktuálních datech o výrobě elektrické energie.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Řiďte se při výběru dodavatele FVE několika jednoduchými radami a nenaletíte!

Jak se při výběru dodavatele FVE nenechat zlákat na nízké ceny? Sázejte na kvalitní komponenty a následný servis vaší fotovoltaiky!

Číst dále

Z chalupy na sídliště do bytu – jak funguje komunitní energetika v praxi?

Přemýšleli jste o tom, jak si posílat vyrobenou energii z FVE na střeše vaší chalupy do městského bytu?

Číst dále

Jak předávání dat z průběhového měření zlepšuje správu fotovoltaických systémů v bytových domech?

Průběhové měření značně zefektivní sdílení elektřiny a následné vyúčtování v bytových domech. Jak bude probíhat a kde se...

Číst dále