Jaké jsou části FVE?

Uvažujete o tom, vydat se ekologickou cestou zelené energie? Fotovoltaické elektrárny pro váš bytový dům jsou skvělým řešením. Než se ale pustíte do objednávky, možná by se vám hodil přehled toho, z čeho se vaše elektrárna bude skládat.

Jaké jsou části FVE?

Uvažujete o tom, vydat se ekologickou cestou zelené energie? Fotovoltaické elektrárny pro váš bytový dům jsou skvělým řešením. Než se ale pustíte do objednávky, možná by se vám hodil přehled toho, z čeho se vaše elektrárna bude skládat.

Panely

Fotovoltaické panely jsou základním kamenem výroby zelené energie. Na trhu existuje více druhů panelů, v zásadě se ale liší svým výkonem, který je do velké míry ovlivněn velikostí panelu. To ovlivňuje množství vyrobené energie, čím větší a výkonnější panely, tím více energie pro váš dům vyrobí.

Měniče napětí

Měniče napětí jsou zásadním komponentem. Mění stejnoměrné napětí, vyprodukované fotovoltaickými panely na střídavé, které je poté využíváno v bytovém domě.

Baterie / Akumulátory

Baterie slouží k ukládání vyrobené elektrické energie, která se nevyužije ihned. Baterie poté el. energii uvolňují večer / v noci, kdy je spotřeba domu nejvyšší. Tento komponent je naprosto zásadní, jelikož zaprvé se s bateriemi rapidně snižuje doba finanční návratnosti, zadruhé vám baterie zvyšují maximální hodnotu vyplácených dotací.

Elektrické rozvody

Rozvody slouží k propojení jednotlivých fotovoltaických prvků a následném rozvedení zelené energie po celém domě.

Elektroměry

Elektroměry nejsou potřeba úplně pokaždé. Vše záleží na interní domluvě ve vašem bytovém domě. Slouží totiž k spravedlivému rozpočítávání spotřebované energie. Pokud se pro ně rozhodnete, bude potřeba nainstalovat jeden elektroměr do každé bytové jednotky.

Komentáře

Vladěna Růžičková Předseda SVJ

Pokud bude potřeba do každého bytu nainstalovat elektroměr, musím tedy připravit každého nájemníka na fakt, že budou probíhat úpravy i přímo u něj doma? Děkuji, Růžičková

  Technik Martin

  Dobrý den, do každého bytu sice bude potřeba umístit elektroměr, jedná se ovšem o zásah, který nikterak neovlivní obyvatele domu a samotný úkon je hotový během pár minut.

Anonymní Uživatel Majitel nemovitosti

Pokud budou střídače někde na střeše, jak řešit případné baterie, jaké použít technologie?

  Technik Petr

  Střídač se na střechu z bezpečnostních i praktických důvodů neinstaluje, bývá umístěn typicky v technické místnosti.

  Co se týče baterií, používáme technologie od prověřeného výrobce SOLAX.

Anonymní Uživatel Správce SVJ

Je možné mít střídače až někde ve sklepě, z požárního hlediska by se DC proud z panelů do bytu tahat neměl?

  Technik Petr

  Střídač a další komponenty je naopak vhodné umístit do sklepa. DC proud se kabelově vede vždy do technické místnosti ke střídači, přímo do bytu nikdy. Kabelová trasa je vedena tak, že z panelů se svádí DC proud do střídače a ze střídače se vede AC proud do daného rozvaděče (tím dojde k připojení ke všem zařízením a spotřebičům).

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Řiďte se při výběru dodavatele FVE několika jednoduchými radami a nenaletíte!

Jak se při výběru dodavatele FVE nenechat zlákat na nízké ceny? Sázejte na kvalitní komponenty a následný servis vaší fotovoltaiky!

Číst dále

Z chalupy na sídliště do bytu – jak funguje komunitní energetika v praxi?

Přemýšleli jste o tom, jak si posílat vyrobenou energii z FVE na střeše vaší chalupy do městského bytu?

Číst dále

Jak předávání dat z průběhového měření zlepšuje správu fotovoltaických systémů v bytových domech?

Průběhové měření značně zefektivní sdílení elektřiny a následné vyúčtování v bytových domech. Jak bude probíhat a kde se...

Číst dále