Jak předejít požáru fotovoltaiky na bytovém domě

Fotovoltaika a solární panely stále vzrůstají na oblibě. Stále větší množství solárních instalací přináší mimo své nesporné výhody i řadu otazníků a rizika poruch. Některé závažné nedostatky a neodborná instalace může vést k velkým požárům. Lze se s tímto problémem vypořádat? Jak odstranit příčiny vznícení a jaké bezpečností opatření přijmout?

Jak předejít požáru fotovoltaiky na bytovém domě

Fotovoltaika a solární panely stále vzrůstají na oblibě. Stále větší množství solárních instalací přináší mimo své nesporné výhody i řadu otazníků a rizika poruch. Některé závažné nedostatky a neodborná instalace může vést k velkým požárům. Lze se s tímto problémem vypořádat? Jak odstranit příčiny vznícení a jaké bezpečností opatření přijmout?

Dotace na fotovoltaiku a reakce tržního prostředí

Mnohé dotace na FVE ze státních a městských rozpočtů, ale i raketový růst počtu instalací fotovoltaických zařízení zaujal mnoho „kutilů“ z nejrůznějších řemeslných odvětví. Mnohé více či méně kvalifikované týmy řemeslníků si díky vysoké poptávce rychle našly místo v tomto nově vzniklém oboru. A často i s tragickými výsledky.

Právě neodbornost a touha po rychlém zbohatnutí položila základ mnoha poruchám a nejednou zapříčinila nebezpečné požáry. Případy požárů fotovoltaických panelů jsou sice vzácné, ale o to závažnější. Nejčastěji jsou tyto požáry způsobeny chybami při instalaci, například nesprávným zapojením kabelů nebo nevhodnou velikostí zařízení.

Certifikované firmy, materiály i zařízení by měly být samozřejmostí

Existují určité ukazatele, které požárům fotovoltaických panelů mohou zabránit a ve značné míře je eliminovat. Ze všeho nejdůležitější je správná instalace, kterou by měly provádět jen a pouze zkušené, a především certifikované firmy. Fotovoltaická instalace je totiž jakási elektrárna, která je navržena tak, aby byla životaschopná po několik desetiletí.

Použité materiály, zařízení a komponenty musí být schopny odolat mnoha povětrnostním podmínkám, které se v Česku často střídají. Použití originálních a certifikovaných komponent zaručuje spolehlivost a bezpečnost provozu, ovšem i tak nesmí být podceněna odbornost instalačního týmu řemeslníků.

Na co by si majitelé fotovoltaiky měli dát pozor?

Majitelé fotovoltaiky by měli kontrolovat stav instalace v pravidelných intervalech, dávat pozor na případné rozdílnosti v jejím provozu a v případě pochybností kontaktovat servisní firmu. Předpokladem k bezpečnému provozu panelů je také udržování jednotlivých dílců v čistotě a odstraňováním nánosů, které by mohly bránit proudění vzduchu a vést k přehřívání.

Tyto drobné servisní úkony mohou provádět majitelé sami. Oproti tomu kontrola instalace po elektrické stránce, izolace kabelů, technického stavu konstrukce a jejího upevnění vyžaduje odbornost a dobrou kvalifikaci servisních techniků. Takový servis FVE by se měl provádět alespoň jednou do roka.

Je také důležité zmínit, že dnes již mají moderní systémy inteligentní řešení pro řízení provozu instalace, takzvaný peak shaving, což je jednou z nejlepších cest, jak zajistit bezpečné provozování fotovoltaických panelů.

Protipožární ochrana na prvním místě

Nemělo by se zapomínat ani na řádnou protipožární ochranu. V domě by měly by být instalovány vhodné detektory kouře a také hasící přístroje. Důležité je i protipožární školení a také zájem pochopit, jak fotovoltaická instalace funguje. Přestože jsou požáry fotovoltaických panelů ojedinělé, pořád je třeba mít na paměti, že každé elektrické zařízení s sebou vždy nese určité riziko, a proto je velmi důležitá řádná příprava a dodržování bezpečnostních pravidel.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Technologie FVE: Jak vypadají sklady největšího českého dodavatele, společnosti ELKOV?

V rámci videoseriálu rozhovorů s našimi partnery a odborníky na fotovoltaiku jsme tentokrát zavítali do skladů společnosti ELKOV. Vyzpovídali...

Číst dále

Technologie FVE: Termokamery pro fotovoltaiku

Využívejte moderní technologie, jako například termokamery pro fotovoltaické systémy. Díky takovým kamerám budete mít přehled nad...

Číst dále

Technologie FVE: Akumulační baterie pro fotovoltaiku

Baterie zajišťují uložení vyrobené energie na dobu, kdy ji budete nejvíce potřebovat. Zjistěte více o tom, jak akumulační baterie...

Číst dále