Jaké jsou klíčové aspekty výběrového řízení pro fotovoltaickou elektrárnu

Výběr ideálního fotovoltaického řešení a jeho dodavatele je jedním ze zásadních milníku v procesu realizace FVE na bytovém domě. Aspektů, které zasahují do výběrového řízení, může být velké množství, když se ale zaměříte na ty nejdůležitější z nich, nemusíte se obávat, že byste při výběru dodavatele udělali chybu.

Jaké jsou klíčové aspekty výběrového řízení pro fotovoltaickou elektrárnu

Výběr ideálního fotovoltaického řešení a jeho dodavatele je jedním ze zásadních milníku v procesu realizace FVE na bytovém domě. Aspektů, které zasahují do výběrového řízení, může být velké množství, když se ale zaměříte na ty nejdůležitější z nich, nemusíte se obávat, že byste při výběru dodavatele udělali chybu.

Zkušenost realizátora

Zaměřte se na minulost firmy, která vám solární panely nabízí. Podívejte se na referenční objekty a projděte si recenze skutečných zákazníků. Zároveň si zjistěte, zda se nejedná o účelově založenou firmu, která vznikla během posledních měsíců, aby využila boom v oboru fotovoltaiky. Takové firmy většinou nemají silné zázemí a nebudou schopni do budoucna dostát svým závazkům. Ideální situace je, když má realizátor veškeré potřebné prostředky (technické, materiálové, lidské) pod jednou střechou, a nemusí si tak například techniky pouze najímat. V takovém případě se totiž značně prodlužuje doba dodání.

Záloha

V žádném případě nepřistupujte na 100% zálohu předem, navíc bez jasně určeného termínu dodání. Do svého užšího výběru zařaďte ty firmy, které požadují nižší zálohu předem, vyhnete se tak nepříjemnostem v případě, že společnost kvůli nemožnosti dostát svým závazkům například zkrachuje.

Termín realizace

Ačkoliv se vám někteří dodavatelé budou snažit tvrdit, že termín realizace vám nemohou předem sdělit z důvodu velkého množství zakázek, musíte trvat na určení nejzazšího termínu a jeho ukotvení do smlouvy. Ruku v ruce s termínem musí jít i jeho vymahatelnost, jen tak zamezíte tomu, že na svou FVE budete čekat více než rok bez možnosti vrácení složené zálohy.

Komplexnost služeb

Ideálním řešením pro vás není jen takový typ solárního panelu, který vyrobí největší množství energie. Zjistěte si, zda vám dodavatel nabízí v rámci realizace i takové služby, jako například vyřízení dotace, komunikaci s provozovatelem distribuční sítě, instalaci hromosvodů nebo například pravidelný servis a monitoring vaší fotovoltaické elektrárny.

Používané technologie

Zjistěte si, jaké typy solárních panelů vám realizátor nabízí a poraďte se, jaký typ by byl pro váš bytový dům ideálním řešení. Fotovoltaický panel ale není jedinou technologií, která se stane součástí vašeho domu. Zaměřte se i na baterie (a jejich typ, velikost) a použité technologie v technické místnosti.

Cena

Pro většinu z vás asi nejpodstatnější aspekt, který ale vědomě řadíme až na závěr našeho výčtu. Je totiž důležité, aby podezřele nízká cena nezastínila ostatní, výše uvedené aspekty. Počáteční investice se totiž může postupně vyšplhat na mnohem vyšší částku, pokud budou při realizaci použity nekvalitní technologie, v ceně realizace nebudete mít vyřízení dotace nebo pokud si dodavatele dostatečně neprověřite a stane se, že k instalaci solární elektrárny vůbec nedojde. Nenechte se oslepit reklamními triky narychlo založených společností, které nabízejí instalaci za nízké ceny, ale nejsou schopni dostát svým závazkům.

Ostatní aspekty

Zjistěte si, jaké záruky na jednotlivé komponenty firma nabízí a jaké garance má zakotveny ve smlouvě. Zároveň si důkladně projděte webovou prezentaci realizátora a zaměřte se na fakt, jakým způsobem k fotovoltaice přistupuje. Tedy zda se jedná pouze o prodejní web, nebo se vám snaží veškeré informace a souvislosti vysvětlit a širokou veřejnost tím edukuje a nabízí nezávazné konzultace. To totiž může být známka toho, že mu na nalezení ideálního řešení pro váš dům opravdu záleží.

Komentáře

Jan Zelený Správce SVJ

Několik firem jsme museli odmítnout, protože nám nechtěli dát garanci termínu. Říkali, že mají aktuálně spoustu zakázek a neví, kdy se k nám dostanou. Je to běžná praxe?

    Technik Martin

    Dobrý den, běžná praxe by to rozhodně být neměla. Trvejte na zanesení nejzazšího termínu, po kterém vám dodavatel v případě neprovedení instalace vrátí zálohu. Jedině tak se vyhnete podvodnému jednání, kterého můžeme být poslední dobou často svědky.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Co vyžadovat od dodavatele při výběrovém řízení na fotovoltaiku na váš bytový dům

Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) na střeše bytového domu je významnou investicí, která má zásadní dopad na energetickou soběstačnost...

Číst dále

Jak se v rámci SVJ připravit na výběrové řízení na dodavatele fotovoltaiky?

V rámci společenství vlastníků jednotek (SVJ) je rozhodnutí pro instalaci solárních panelů klíčovým krokem ke zvýšení energetické...

Číst dále

Jak funguje fotovoltaický panel?

Fotovoltaická elektrárna je fenoménem dnešní doby a řada bytových domů již přistoupila k realizace vlastní FVE, což kromě jiného...

Číst dále