Technologie v technické místnosti

FVE, to nejsou jen solární panely. Zjistěte, jaké technologie budou umístěny pod střechou vašeho bytového domu.

Technologie v technické místnosti

Pro správné fungování celé fotovoltaické elektrárny je potřeba do vašeho bytového domu nainstalovat kromě panelů další komponenty. V tomto článku jsme si pro vás připravili seznam toho, z čeho všeho se instalace FVE řešení skládá z hlediska interiéru domu. Jedná se o měniče napětí, baterie / akumulátory, elektrické rozvody a nebo třeba elektroměry.

1. Měniče napětí

Měniče napětí jsou zásadním komponentem. Mění stejnoměrné napětí, vyprodukované fotovoltaickými panely na střídavý proud, který je poté využíván v bytovém domě.

2. Baterie / Akumulátory

Baterie slouží k ukládání vyrobené elektrické energie, která se nevyužije ihned. Baterie poté elektrickou energii uvolňují večer / v noci, kdy je spotřeba domu nejvyšší. Tento komponent je naprosto zásadní, jelikož zaprvé se s bateriemi rapidně snižuje doba finanční návratnosti, zadruhé vám baterie zvyšují maximální hodnotu vyplácených dotací. Jakožto člen asociace pro akumulaci energií AKUBAT máme bohaté zkušenosti s akumulací energie a víme, že solární panely doplněny o akumulační jednotku je velmi cenným doplňkem celého fotovoltaického systému.

3. Elektrické rozvody

Rozvody slouží k propojení jednotlivých fotovoltaických prvků a následném rozvedení zelené energie po celém domě.

4. Elektroměry

Elektroměry nejsou potřeba úplně pokaždé. Vše záleží na interní domluvě ve vašem bytovém domě. Slouží totiž k spravedlivému rozpočítávání spotřebované energie. Pokud se pro ně rozhodnete, bude potřeba nainstalovat jeden elektroměr do každé bytové jednotky.

Komentáře

Emilie Vavroušková Člen SVJ

Bohužel nemáme v budově žádnou větší místnost, kam by se mohly komponenty dát. Můžeme se domluvit s dodavatelskou firmou na umístění baterií, střídačů a dalších technologií na střechu?

    Technik Jiří

    Dobrý den, technologie musí být z důvodu bezpečnosti a dostupnosti pod střechou. Technická místnost nemusí být nikterak velká a zkušené firmy za vámi před sepsáním smlouvy vyšlou specializované techniky, kteří s vámi celý bytový dům projdou a najdou to nejvhodnější místo právě pro baterie nebo třeba střídače.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Jak řešit zastínění fotovoltaických panelů

Fotovoltaické panely se staly symbolem udržitelného způsobu výroby energie, který přináší do bytových domů vyšší nezávislost...

Číst dále

Jak funguje fotovoltaický panel?

Fotovoltaická elektrárna je fenoménem dnešní doby a řada bytových domů již přistoupila k realizace vlastní FVE, což kromě jiného...

Číst dále

Vše o proběhlém webináři na téma Nová zelená úsporám s partnerem enovation na jednom místě!

Dne 24.10.2023 jsme se v rámci našeho nového partnerství se společností enovation, jedničkou na trhu dotačního poradenství, zúčastnili...

Číst dále