Technologie v technické místnosti

FVE, to nejsou jen solární panely. Zjistěte, jaké technologie budou umístěny pod střechou vašeho bytového domu.

Technologie v technické místnosti

Pro správné fungování celé fotovoltaické elektrárny je potřeba do vašeho bytového domu nainstalovat kromě panelů další komponenty. V tomto článku jsme si pro vás připravili seznam toho, z čeho všeho se instalace FVE řešení skládá z hlediska interiéru domu. Jedná se o měniče napětí, baterie / akumulátory, elektrické rozvody a nebo třeba elektroměry.

1. Měniče napětí

Měniče napětí jsou zásadním komponentem. Mění stejnoměrné napětí, vyprodukované fotovoltaickými panely na střídavý proud, který je poté využíván v bytovém domě.

2. Baterie / Akumulátory

Baterie slouží k ukládání vyrobené elektrické energie, která se nevyužije ihned. Baterie poté elektrickou energii uvolňují večer / v noci, kdy je spotřeba domu nejvyšší. Tento komponent je naprosto zásadní, jelikož zaprvé se s bateriemi rapidně snižuje doba finanční návratnosti, zadruhé vám baterie zvyšují maximální hodnotu vyplácených dotací. Jakožto člen asociace pro akumulaci energií AKUBAT máme bohaté zkušenosti s akumulací energie a víme, že solární panely doplněny o akumulační jednotku je velmi cenným doplňkem celého fotovoltaického systému.

3. Elektrické rozvody

Rozvody slouží k propojení jednotlivých fotovoltaických prvků a následném rozvedení zelené energie po celém domě.

4. Elektroměry

Elektroměry nejsou potřeba úplně pokaždé. Vše záleží na interní domluvě ve vašem bytovém domě. Slouží totiž k spravedlivému rozpočítávání spotřebované energie. Pokud se pro ně rozhodnete, bude potřeba nainstalovat jeden elektroměr do každé bytové jednotky.

Komentáře

Emilie Vavroušková Člen SVJ

Bohužel nemáme v budově žádnou větší místnost, kam by se mohly komponenty dát. Můžeme se domluvit s dodavatelskou firmou na umístění baterií, střídačů a dalších technologií na střechu?

    Technik Jiří

    Dobrý den, technologie musí být z důvodu bezpečnosti a dostupnosti pod střechou. Technická místnost nemusí být nikterak velká a zkušené firmy za vámi před sepsáním smlouvy vyšlou specializované techniky, kteří s vámi celý bytový dům projdou a najdou to nejvhodnější místo právě pro baterie nebo třeba střídače.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Technologie FVE: Jak vypadají sklady největšího českého dodavatele, společnosti ELKOV?

V rámci videoseriálu rozhovorů s našimi partnery a odborníky na fotovoltaiku jsme tentokrát zavítali do skladů společnosti ELKOV. Vyzpovídali...

Číst dále

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

Technologie FVE: Termokamery pro fotovoltaiku

Využívejte moderní technologie, jako například termokamery pro fotovoltaické systémy. Díky takovým kamerám budete mít přehled nad...

Číst dále