Kam se bude v mém bytovém domě instalovat fotovoltaika

Jaké zásahy v domě očekávat? Kolik místa vyhradit na technologie? A můžete se nějak připravit na realizaci fotovoltaické elektrárny?

Uvažujete nad pořízením solární elektrárny a chcete vědět, k jakým zásahům dojde během její instalace? Pro instalaci FVE je potřeba najít prostor pro solární panely (střecha) a fotovoltaické komponenty (měniče, baterie), které se mohou umístit do technické místnosti, podkroví, chodbu či pod schody.

Ozvěte se dodavatelské firmě pro nezávaznou smluvní konzultaci, která je běžným standardem. Hloubka zásahu závisí především na vašem vybraném solárním systému. Můžete si vybrat například fotovoltaiku s akumulací do baterie nebo do vody.

V průběhu let se vlivem zvýšení poptávky a technologického vývoje cena solárních panelů rapidně snížila. Proto se dnes již od systémů bez úložiště získané energie upouští. S bateriovým systémem můžete elektřinu z fotovoltaiky využívat i v době, kdy vaše solární elektrárna není produktivní. Večer po práci můžete tedy využívat elektřinu získanou z FVE využívat pro vaše běžné denní potřeby, jako je používání internetu, sledování televize, vaření, hraní videoher.

Společné odběrné místo

Vlastní elektřinu si od 1.ledna 2023 budou moci vyrábět a spotřebovávat přímo obyvatelé bytů. S bateriovým systémem se váže společné odběrné místo, ze kterého se jednotlivě rozpočítávají ceny za výši spotřebované elektrické energie z podřadných elektroměrů v bytech podle tzv. alokačního klíče. Pokud spotřeba energie z FVE bude vyčerpána, bude celý bytový dům připojen k veřejné distribuční soustavě a odebírat elektřinu odtud. Ti, kteří sdílí elektřinu, musí tudíž odebírat elektřinu od jednoho dodavatele, který je vidí jako jednu jednotku.

Společné prostory

Zapojení obyvatelů bytového domu do tohoto procesu je zcela dobrovolné, pokud tedy nechcete, nemusíte souhlasit se sdílením elektřiny ani s instalací průběhového řešení typu B či přechodem k jednomu odběrateli. Nebudete zapojení do výroby elektřiny, kterou budete odebírat výhradně z distribuční sítě. Všichni sousedé však mohou čerpat výhody ze snížené sazby za elektřinu ve společných prostorách.

Komponenty pro fotovoltaiku (střídač, baterie) se umístí ve společných prostorách, a dále propojí s rozvaděčem, který může a nemusí být v té stejné místnosti, s jednotlivými domácnostmi a s panely.

Přístupnost

Před instalací FVE na váš bytový dům je potřeba domluvit se se spoluvlastníky o způsobu použití společných prostor a zajistit přístupnost do určitých částí, jako je střecha, technická místnost či přístěnek pod schody a odstranit všechny předměty, které by mohly bránit instalaci.

Komentáře

Oldřich Tlustý Člen SVJ

Dobrý den, v domě máme nevyužitou místnosti, která dříve sloužila jako sušárna. Je možné ji využít jako technickou místnost? Děkuji, Tlustý, Praha 13

    Technik Martin

    Dobrý den, ano, takové řešení je možné. Technikovi, který přijde na obhlídku vašeho domu, tuto možnost nabídněte. Po odborném schválení tohoto prostoru tak zde budou moct být umístěný jednotlivé komponenty FVE.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Řiďte se při výběru dodavatele FVE několika jednoduchými radami a nenaletíte!

Jak se při výběru dodavatele FVE nenechat zlákat na nízké ceny? Sázejte na kvalitní komponenty a následný servis vaší fotovoltaiky!

Číst dále

Z chalupy na sídliště do bytu – jak funguje komunitní energetika v praxi?

Přemýšleli jste o tom, jak si posílat vyrobenou energii z FVE na střeše vaší chalupy do městského bytu?

Číst dále

Jak předávání dat z průběhového měření zlepšuje správu fotovoltaických systémů v bytových domech?

Průběhové měření značně zefektivní sdílení elektřiny a následné vyúčtování v bytových domech. Jak bude probíhat a kde se...

Číst dále