Jaká je cena FVE?

Cena fotovoltaické elektrárny může být pro mnohé strašákem a může vést k automatickému odmítnutí tohoto řešení pro napájení vašeho bytového objektu. Je však dobré si uvědomit, že solární elektrárna má přivést pro obyvatele zejména úsporu do budoucnosti a nezávislost na dodavatelích energií. Zároveň, konečná cena FVE závisí na spoustu faktorech a nelze tak obecně bez odborného náhledu říct, kolik FVE stojí. V následujícím článku vám vysvětlíme, co všechno hraje roli při výpočtu ceny solárního systému, jak využít dotaci a jaká je návratnost této investice.

Jaká je cena FVE?

Díky ochraně životního prostředí oblíbenost solárních elektráren stále roste, poptávka po nich  stoupá a to se podepisuje na jejich koncové ceně. Ale kolik tedy FVE dnes stojí? Odpověď není úplně jednoznačná, jelikož záleží na několika faktorech. Pokud budete pátrat po internetu, dozvíte se, že průměrná cena FVE je okolo 200 000 Kč u elektrárny pro rodinný dům, nicméně tato informace může být zcela zavádějící, protože každý dům má svá specifika a cena pro váš objekt se může výrazně lišit i s ohledem na to, jaký solární systém si vyberete. 

Fotovoltaické panely jsou nejviditelnější součástí solárního systému, ale skládá se z mnoha dalších komponent. Patří mezi ně solární střídače, stojanové systémy, kabeláž, jističe a monitorovací systémy. V závislosti na tom, jak je váš solární energetický systém navržen, může zahrnovat baterie či optimalizátory výkonu. Počítat musíte také s náklady, které nejsou při pohledu na elektrárnu zřejmé. Typicky se jedná o povolení, práci techniků, dopravu, připojení k síti, marži atd. Solární panely tak představují pouze část ceny z nákladů na celý systém.

Investiční náklady záleží především na vašich požadavcích – k napájení čeho budete elektrárnu používat,  jaká je běžná spotřeba zařízení, které budou FVE napájeny či zda budete chtít elektřinu uchovávat pro pozdější využití nebo ji vracet do sítě. To jak velkou spotřebu máte určuje, jak velkou solární elektrárnu bude nutné nainstalovat, což ovlivňuje její pořizovací cenu. Stejně tak záleží na výběru typu solárních panelů (více v článku), které se liší vstupní cenou, která má však vliv na jejich výkon tj. dražší panel vyprodukuje více elektřiny, což znamená větší budoucí úsporu. Pokud si k FVE navíc pořídíte i střídač, který změní proud ze stejnosměrného na střídavý a baterii, která uchová elektřinu na později, počáteční investice bude vyšší. 

Lze využít dotaci pro realizaci FVE? 

Cenu za realizaci solárního systému vám může výrazně snížit poskytnutá dotace na FVE. Česká republika v rámci programu Nová zelená úsporám nabízí finanční podporu určenou na energetickou úsporu rodinných a bytových domů. Cílem tohoto programu je snížit energetickou náročnost obytných domů a přispět k využití obnovitelných zdrojů energie. V minulém roce došlo v programu ke změnám, a tak o dotaci mohou žádat také bytové domy resp. osoby, kterým svědčí právo stavby, společenství vlastníků jednotek bytového domu či pověření vlastníci jednotek. Program spuštěný v roce 2021 je platný do roku 2025 a je tak nejvhodnější chvíle začít realizaci řešit.

Potřebujete zařídit FVE?

Společnost Losky

Výše poskytnuté dotace se liší podle typu solární elektrárny. Pokud se jedná o základní instalaci o výkonu 2 kWp se standardním měničem, obdržíte dotaci 40 000 Kč, při využití hybridního měniče je tato částka 60 000 Kč. Pokud se rozhodnete pro instalaci s efektivní využitím tepelného čerpadla můžete čerpat dotaci 100 000 Kč. Zároveň platí, že za každý další 1 kWp instalovaného výkonu dostanete dalších 10 000 Kč. Počítejte, že s každou dotací je spojena určitá finanční spoluúčast. Na začátku platíte vše sami a peníze vám přijdou na účet až poté, co stavbu či rekonstrukci ukončíte a vše řádně doložíte.

Celý proces vyřízení dotace se může zdát složitý, a to především kvůli nutné administrativě a ní spojené dodávání řady dokumentů (odborný posudek, dokumenty prokazující vlastnictví bankovního účtu žadatele, souhlasné prohlášení spoluvlastníků nemovitosti, atd.). Doporučujeme si vybrat takového partnera pro realizaci FVE, který vám s procesem vyřízení pomůže. Ušetří vám to čas i peníze a navíc máte jistotu, že podání proběhne správně, což urychlí schválení a podporu dostane dříve. Je však nutné počítat, že vyřizování může trvat několik týdnů až měsíců. 

Jaká úspora bude pro náš bytový dům?

Životnost solárních elektráren je desítky let a tak se vám časem každá solární elektrárna vyplatí a začne vydělávat. Počáteční investice se zaplatí tím, že vyrobenou elektřinu spotřebujete a nebudete ji muset v takovém množství odebírat z distribuční sítě. To, jak bude velká úspora pro váš objekt je však závislé na několika faktorech: intenzita slunečního záření, místo a sklon umístění panelů či způsob napojení na síť. Co se týká slunečního záření, obloha bez mráčku může přivést výkon kolem 1 kW/m2, zatímco pokud je pod mrakem, může být intenzita až 10 krát menší. V České republice je počet slunečných hodin v prům mezi 1200 až 1800 hodinami, což znamená že intenzita slunečního záření je odhadována na 950 až 1340 kW na m2 za rok. 

Čím více panelů, tím více energie. Počet panelů také výrazně ovlivňuje konečnou úsporu. Platí, že panely na ploše do 10m2 dokáží ročně vyrobit přibližně 1MWh. Tato hodnota je opět závislá na typu využívaných solárních panelů, jejichž výkon se může lišit. Zároveň, aby panely přijímaly co největší energii ze slunce, je nejlepší je situovat na jih ve sklonu okolo 30 až 35 stupni. 

V neposlední řadě je vhodné připojit solární elektrárnu na síť (tzv. on-grid) a využít možnost nespotřebovanou elektřinu dodávat zpět do sítě, za což vám provozovatel distribuční sítě bude hradit předem smluvenou částku nebo ji využijete v zimě, kdy je slunečního záření méně a je naopak potřeba elektřinu ze sítě odebírat. Nejvíce se však vyplatí co nejvíce vyrobené elektřiny spotřebovat na místě. Jelikož se požadavky na spotřebu často liší s aktuálně vyrobenou energií, využívají se různé formy akumulace energie. Zde je energie uchovávána pro pozdější spotřebu. Nejčastěji se jedná o virtuální baterie, elektrické akumulátory či zásobníky pro ohřev vody. 

Abyste si udělali lepší obrázek o tom, jaká bude cena solární elektrárny pro váš bytový komplex a jak velkou úsporu přinese, je dobré spojit se s vícero dodavateli FVE a nechat si sestavit nezávaznou nabídku. Dodavatelé pracují s různými komponentami, využívají odlišné výrobce panelů a tak se cenové kalkulace mohou lišit. Při následném porovnání těchto kalkulací myslete na to, že cena se odvíjí také od míry zkušeností s realizacemi FVE, kvalifikací techniků a servisní podpory. Navíc před tím než se rozhodnete, jakého dodavatele vybrat, zjistěte, zda vám pomůžou s vyřízením dotace a komunikací s distributory elektrických energií a jaké termíny mají pro realizaci vaší FVE dostupné. Pokud už se pro FVE jednou rozhodnete, je dobré neotálet, jelikož čím dříve solární elektrárna začne vyrábět elektřinu pro váš bytový dům, tím dříve začnete spořit. 

Komentáře

Karel Škop Člen SVJ

Dobrý den, můžete mi poslat vzorovou kalkulaci na bytový dům o čtyřech podlažích a spotřebě 14MWh ročně?

    Technik Jiří

    Dobrý den, ceny fotovoltaické elektrárny se mohou lišit v závislosti na konkrétním bytovém domu. Ozvěte se nám na mailovou adresu energo@losky.cz, abychom se mohli doptat na více podrobností pro sestavení cenové nabídky.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

Komunitní energetika: Vše, co potřebujete vědět o novém způsobu sdílení elektřiny

Zákon LEX OZE II a koncept komunitní energetiky se bez nadsázky považuje za revoluční změnu ve sdílení elektřiny z fotovoltaických...

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále