Co vyžadovat od dodavatele při výběrovém řízení na fotovoltaiku na váš bytový dům

Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) na střeše bytového domu je významnou investicí, která má zásadní dopad na energetickou soběstačnost a úspory nákladů na energie. Proto je důležité pečlivě zvolit dodavatele, který bude zodpovědně a kvalitně realizovat celý projekt.

Co vyžadovat od dodavatele při výběrovém řízení na fotovoltaiku na váš bytový dům

Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) na střeše bytového domu je významnou investicí, která má zásadní dopad na energetickou soběstačnost a úspory nákladů na energie. Proto je důležité pečlivě zvolit dodavatele, který bude zodpovědně a kvalitně realizovat celý projekt.

Jaké informace vyžadovat od dodavatelů ve výběrovém řízení?

Zkušenosti a reference

Zkušenosti dodavatele jsou jedním z nejdůležitějších faktorů. Dodavatel by měl mít zkušenosti s instalací FVE na bytové domy, měl by mít referenční projekty, které je možné si prohlédnout a zjistit si o nich hodnocení od zákazníků.

Technická kvalifikace

Dodavatel by měl mít technickou kvalifikaci pro instalaci FVE. Měl by mít oprávnění k provádění elektrotechnických prací, měl by mít přístup k potřebnému vybavení, materiálu a součástem FVE. Jedině tak si zajistíte, že vaše budoucí elektrárna bude plně funkční a realizace bude bez zbytečných průtahů.

Cenová nabídka

Cena je samozřejmě důležitým faktorem, ale neměla by být jediným kritériem výběru. Cenová nabídka by měla být v souladu s kvalitou nabízených služeb a produktů. Pokud vám je cena podezřelá a potřebujete vysvětlit jednotlivé položky, jako např. energetický management, nebojte se zeptat.

Doba realizace

Doba realizace je další důležitým faktorem. Dodavatel by měl být schopen realizovat projekt v dohodnuté lhůtě, kterou vám bezpodmínečně musí sdělit.

Garance a záruky

Dodavatel by měl poskytnout záruky na instalované zařízení a na provedené práce. Zároveň byste se měli předem dohodnout na postupu v situaci, kdy nebude dodržen stanovený termín realizace.

Kromě těchto obecných faktorů je třeba zvážit také specifické podmínky vašeho bytového domu, například:

Tvar a orientace střechy

Tvar a orientace střechy ovlivňují množství vyrobené energie. Dodavatel by měl navrhnout řešení, které bude optimálně využívat potenciál střechy vašeho bytového domu.

Spotřeba energie

Spotřeba energie vašeho bytového domu ovlivňuje velikost FVE, která je zapotřebí pro pokrytí spotřeby. Dodavatel by měl navrhnout řešení, které bude splňovat potřeby vašeho bytového domu.

Možnosti financování

Financování FVE může být financováno z vlastních zdrojů, z úvěru nebo z dotací. Dodavatel by měl být schopen nabídnout vám různé možnosti financování.

Při výběrovém řízení na dodavatele FVE je důležité, aby se společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytové družstvo dohodlo na společných požadavcích. To usnadní výběr dodavatele a zvýší šance na úspěšné realizaci projektu.

Před zahájením výběrového řízení je důležité, abyste se seznámili s principy fungování FVE a s výhodami, které může FVE vašemu bytovému domu přinést. S tím vám může pomoct naše bezplatná konzultace, nebo návštěva experta na fotovoltaiku na členské schůzi vašeho SVJ.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Z chalupy na sídliště do bytu – jak funguje komunitní energetika v praxi?

Přemýšleli jste o tom, jak si posílat vyrobenou energii z FVE na střeše vaší chalupy do městského bytu?

Číst dále

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále