Jak se změní dotace na fotovoltaiku pro bytový dům od září 2023

Nová zelená úsporám se po prázdninách vrací s novými podmínkami. Připomeňme si, jaké možnosti nám tento dotační program přináší.

Jak se změní dotace na fotovoltaiku pro bytový dům od září 2023

Konec června přinesl dětem konec školního roku, a jejich rodičům konec žádostí o dotace Nová zelená úsporám. Tento program se však vrátí po prázdninách, s novými parametry a změnami. Šanci totiž dostanou také bytové domy obcí, bytových družstev a společenství vlastníků, přičemž výraznou podporu zaznamenají i nízkopříjmové domácnosti.

Vyřizování žádostí bude mnohem jednodušší

Pro nové žádosti o Novou zelenou úsporám se chystá důležitá novinka, a tou je výrazné zjednodušení o žádání dotací. Nově již nebude nutné přikládat k žádosti faktury, což ocení především bytové domy, kde jich může být opravdu mnoho. K proplacení dotace pak bude stačit závěrečná zpráva technického dozoru, že se skutečně úpravy v daném rozsahu a požadované kvalitě skutečně provedly a faktury se budou archivovat pro případnou kontrolu. Podporu bude možné žádat na stejný rozsah stavebních prací, jako doposud.

Zacílení na nízkopříjmové domácnosti

Pořízení fotovoltaické elektrárny se řadí k cenově nákladnějším stavebním úpravám, které mohou některé členy společenství bytových domů odradit, a instalaci solárních kolektorů nepodpořit. Proto jsou další změnou Nové zelené úsporám programy zacílené především na bytové domy ve vlastnictví společenství jednotek a bytových družstev.

Podmínkou pro provedení jakékoliv renovace nebo instalace solárních panelů je právě souhlas všech vlastníků nebo členů družstva, což vede k tomu, že opravy a renovace brzdí méně majetní členové družstva, kteří se obávají finanční zátěže, kterou by to pro ně zcela jistě znamenalo. Již dlouho bylo zřejmé, že je třeba zohlednit nízkopřijmovost některých vlastníků bytů, kteří často nesouhlasí s nákladnějšími úpravami celého domu.

Řešením se nabízí zvláštní bonus, který společenství vlastníků nebo bytové družstvo na každou nízkopříjmovou domácnost dostane, přičemž nízkopříjmovost je definována stejně jako doposud, tedy tím, že všichni členové dané domácnosti, s výjimkou dětí a nezletilých osob, musí být buď starobní důchodci, invalidní ve třetím stupni nebo domácnost musí pobírat v rozhodném období příspěvek na bydlení.

Změna výše dotace na FVE

Novelizací prošla i výše příspěvků, které jsou bytovému bytu vypláceny při realizaci fotovoltaické elektrárny. Oproti dřívějším pořádkům se sice ruší příspěvek na projektovou dokumentaci, ovšem stále může bytový dům získat zajímavé finanční prostředky za instalovaný výkon (15 000 Kč za 1kWp instalovaného výkonu), za přidané baterie pro ukládání přebytečné energie (10 000 Kč za 1kWh akumulačního systému) a také 10 000 Kč za bytovou jednotku sdílející elektřinu z FV systému a připojenou k systému optimalizace spotřeby energie.

Nastalých změn v systému dotací na solární energetiku se ale nemusíte obávat. V případě výběru správného dodavatele nadále nebudete muset řešit žádné papírování a vyřizování na úřadech a proces získání dotace pro vás bude nadále stejně jednoduchý, jako doposud.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Co je to alokační klíč a jak bude fungovat v komunitní energetice?

Co to je alokační klíč, proč ho budete potřebovat při sdílení energií v bytovém domě a jak ho nastavit spravedlivě?

Číst dále

Komunitní energetika: Vše, co potřebujete vědět o novém způsobu sdílení elektřiny

Zákon LEX OZE II a koncept komunitní energetiky se bez nadsázky považuje za revoluční změnu ve sdílení elektřiny z fotovoltaických...

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále