Energetický management – co to je a proč za něj (ne)platit

Setkali jste se s pojmem energetický management a netušíte, co si pod touto službou představit? Energetický management je komplexní nabídka služeb, která zahrnuje implementací opatření ke zlepšení energetické účinnosti.

Energetický management – co to je a proč za něj (ne)platit

Setkali jste se s pojmem energetický management a netušíte, co si pod touto službou představit? Energetický management je komplexní nabídka služeb, která zahrnuje implementací opatření ke zlepšení energetické účinnosti. Cílem energetického managementu je snížit spotřebu energie, a tím i náklady na energii. V případě fotovoltaických elektráren se energetický management může zaměřit na optimalizaci výkonu elektrárny, snížení jejích provozních nákladů a prodloužení její životnosti. Současně s tím je provoz vaší FVE nepřetržitě dálkově monitorován, což je ovšem v dnešní době již běžná součást základních služeb většiny dodavatelů.

Co energetický management zahrnuje

Někteří dodavatelé fotovoltaických elektráren nabízejí svým zákazníkům energetický management jako součást svých služeb. Tento energetický management může zahrnovat následující činnosti:

  • Analýzu spotřeby energie
  • Plánování úsporných opatření
  • Implementaci úsporných opatření
  • Monitoring a vyhodnocení úspor

Cena energetického managementu se může lišit v závislosti na rozsahu služeb, které jsou zahrnuty. Obecně platí, že energetický management může být cenově dostupnou investicí, která může vést k výrazným úsporám na nákladech na energii.

Energetický management slibuje několik zajímavých garancí, jako je například snížení nákladů na energie, prodloužení životnosti fotovoltaické elektrárny, zlepšení výkonu fotovoltaické elektrárny nebo zvýšení bezpečnosti fotovoltaické elektrárny.

Energetický management ve smlouvě

Pokud smlouva o fotovoltaické elektrárně obsahuje položku energetického managementu, je důležité si před podpisem smlouvy pečlivě přečíst její podmínky. Je důležité se ujistit, že služby energetického managementu, které jsou nabízeny, jsou vhodné pro vaše konkrétní potřeby a že cena je spravedlivá. Faktem totiž je, že někteří dodavatelé služby nabízené v rámci energetického managementu nabízejí již běžně jak součást nabídky a nefakturují si žádné příplatky navíc.

Při podpisu smlouvy obsahující navýšení ceny za energetický management je zapotřebí zkontrolovat především rozsah služeb, které jsou zahrnuty a jejich cenu. Zároveň si zkontrolujte dobu trvání, po kterou vám bude energetický management dodáván a zjistěte si podmínky, za jakých se můžete tohoto příplatku vzdát.

Pokud máte zájem o energetický management, měli byste se obrátit na odborníka, který vám pomůže vybrat služby, které jsou vhodné pro vaše konkrétní potřeby. V případě potřeby můžete využít naše bezplatné konzultace!

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále

Co vyžadovat od dodavatele při výběrovém řízení na fotovoltaiku na váš bytový dům

Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) na střeše bytového domu je významnou investicí, která má zásadní dopad na energetickou soběstačnost...

Číst dále