Nejčastější chyby a mýty o fotovoltaice na bytových domech

Zorientujte se ve fotovoltaice a nenechte se nalákat na časté reklamní triky dodavatelských firem

Nejčastější chyby a mýty o fotovoltaice na bytových domech

Trend fotovoltaických elektráren za poslední roky a měsíce strmě vzrostl a s ním i počet firem, která na vás útočí ze všech stran a nabízejí vám na první pohled výhodnou realizaci FVE na vašem domě. Tyto nabídky ovšem mají mnohdy několik nenápadných háčků, a tak je velmi snadné naletět a složit drahou zálohu, ale solární panely na svém domě nikdy nevidět. Přinášíme vám tři hlavní úskalí nabídek tzv. “energetických šmejdů”.

100% záloha předem

Prvním společným jmenovatelem podvodných nabídek je vyžadování zálohy ve výši plné realizace ihned při podpisu smlouvy. Toto jednání, ačkoliv se vám budou prodejci snažit namluvit opak, není standardní a v žádném případě nedoporučujeme takové nabídky uzavírat.

I v případě, že je záloha nižší než 100%, je zapotřebí postupovat obezřetně při výběru vhodného dodavatele. Na advokátní kanceláře se v dnešní době denně obrací desítky lidí, kteří oproti zaplacené záloze nedostali slibovaný produkt, a nyní tak nemají ani peníze, ani fotovoltaickou elektrárnu na střeše.

Co má být obsahem smlouvy

Pokud rešerše dodavatelů není důkladná a váš bytový dům si nechá vypracovat nabídku a návrh smlouvy pouze od jedné firmy, častokrát si nevšimnete, že v ní chybí podstatné údaje a informace o realizaci FVE. Každá smlouva by měla obsahovat datum, do kterého se dodavatel a realizátor zavazuje smluvenou fotovoltaiku dodat a zprovoznit na vašem bytovém domě. Dalším důležitým údajem jsou informace o zárukách na jednotlivé komponenty FVE – panely, kabeláž, odběrná místa a případně i baterie. Je totiž běžné, že záruka na solární panel je jinak dlouhá, než například záruka na baterii.

Správně sepsaná smlouva by měla obsahovat i informace o platebních podmínkách, tedy jakou částku, v jaké formě, do kdy a případně na jaký účet složit. Kromě této povinnosti vás, jako objednatele, by měla také zaznít povinnost dodavatele v případě, že smluvené služby a produkty v řádném čase nedodá a nezprovozní. Posledním důležitým bodem smlouvy je to, zda a jakým způsobem bude dodavatel řešit připojení do distribuční sítě, kam budou posílány přetoky vyrobené energie. V tomto případě důrazně doporučujeme připojení do distribuční sítě vyžadovat.

Abychom vám situaci ulehčili, přikládáme vzorový příklad smlouvy s realizátorem fotovoltaické elektrárny. Důležité informace, které jsme výše zmínili, jsou červeně vyznačeny.


Kompletní energetická soběstačnost domu

Velmi častým tahákem podvodných společností je slib kompletní soběstačnosti vašeho domu. Ačkoliv se jedná o spojení, které slyší každý majitel či nájemník velmi rád, zklameme vás – jedná o velkou lež. Aby se váš dům stal kompletně energeticky soběstačný, musela by FVE být napojena na několik velkokapacitních baterií, které by ukládaly přebytečně vyrobenou energii během letních dnů, kdy na panely dopadá nejvíce slunečních paprsků. Taková investice do baterií by ovšem narušila návratnost celého projektu, baterie jsou totiž velmi drahou záležitostí.

Proto se vyplatí investovat do jedné baterie, do které budete ukládat přebytky během dne a čerpat je během noci. I tak se ale během již zmiňovaných letních dnů stane, že vyrobíte více energie, než dokážete využít, a tuto přebytečnou elektřinu tak budete posílat zpět do distribuční sítě. Naopak během zimních dnů zřejmě dokážete vyrobit jen určitou část z celkově spotřebované energie, a tak budete muset využít klasického způsobu přívodu energie do vašeho domu. Kompletní energetická soběstačnost je tak pouze reklamním trikem.

Komentáře

Daniel Hyndrák Člen SVJ

Prošel jsem si nabídky asi šesti firem a všechny požadují vysokou zálohu bez garance termínu. Jak mám najít firmu, kterou v článku popisujete?

    Technik Jakub

    Dobrý den, projděte si náš článek, který popisuje jaké aspekty vstupují do výběrového řízení a jak vybrat dodavatele FVE.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále

Co vyžadovat od dodavatele při výběrovém řízení na fotovoltaiku na váš bytový dům

Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) na střeše bytového domu je významnou investicí, která má zásadní dopad na energetickou soběstačnost...

Číst dále