Jak zajistit bezpečnost vaší fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaika vyvolává ve společnosti velké množství otázek a jednou z nich je bezpečnost. Jak zajistit, aby vaše FVE fungovala dlouhé roky bez problémů?

Jak zajistit bezpečnost vaší fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaika v dnešní době není krok k soběstačnosti jen pro rodinné domy, vyrábět vlastní elektřinu si mohou i bytové domy. Častokrát ale nastává otázka – jsou solární panely na střeše domu bezpečné? A co se stane, pokud se například vlivem počasí jeden z panelů poškodí? A kdo nese zodpovědnost za případné škody, které naše elektrárna způsobí?

Důvodů, které mohou zapříčinit vznik škody způsobené FVE, je několik. Na vině může být například špatné kotvení jednotlivých panelů, které se mohou vlivem silného větru svévolně přemístit. V takovém případě nese zodpovědnost vždy firma, která prováděla realizaci. Stejným případem je např. nedodržení bezpečnostních norem či nesprávně provedená elektroinstalace. Tyto chyby mohou vést dokonce k úniku vyrobené energie a případným požárům, i v tomto případě nese zodpovědnost realizátor instalace.

Chcete se dozvědět více o bezpečnosti?

Jinak je to ovšem u elektrických rozvodů. Pokud firma, od které jste si instalaci fotovoltaické elektrárny objednali, použije vaše stávající elektrické rozvody, které nejsou v ideálním stavu a majitel domu tuto skutečnost realizátorovi neohlásil, je vina na straně majitele domu. Podobně je to s chybnými informacemi o nosnosti střechy, i zde nese zodpovědnost SVJ, resp. majitel bytového domu. Před samotnou realizací je tedy důležité tyto údaje řádně prověřit. Je vhodné provést statický posudek střechy a zjistit její reálnou nosnost a aktuální zatížení. Stejně tak se doporučuje provést revizi stávajících elektrických rozvodů.

V návaznosti na instalaci solárních panelů na střechu vašeho domu je potřeba vyřešit i aktualizaci stávajícího pojištění bytového domu. Přístup k pojištění FVE se u každé pojišťovny různí, ověřte si tedy u své pojišťovny, jakým způsobem je potřeba aktualizovat vaše stávající pojištění a zda například vaše pojišťovna uznává fotovoltaickou elektrárnu jako stavební součást bytového domu, nebo vedlejší stavbu, kterou je potřeba pojistit zvlášť.

Na trhu dnes již existují řešení, které mohou škodám způsobeným FVE předcházet, nebo je alespoň minimalizovat. Jedním z nich jsou termokamery, které jsou u některých firem dodávány jako součást instalace. Tato technologie dokáže případnou závadu na solárním panelu odhalit ještě předtím, než nastane, a tak zamezí například případnému požáru. Termokamery pro FVE fungují na principu kontroly panelů a monitorují, zda se jednotlivé články nepřehřívají.

Dalším užitečným zařízením jsou fotovoltaické optimizéry. Ty se instalují mezi každé panely a díky nim můžete pomocí STOP tlačítka celou elektrárnu rozpojit. To je vhodné například při vzniku požáru, kdy se rozpojením panelů nesčítá jejich napětí, a škody se tak minimalizují na škody na jednotlivých panelech, nikoliv celé elektrárně.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Co je to alokační klíč a jak bude fungovat v komunitní energetice?

Co to je alokační klíč, proč ho budete potřebovat při sdílení energií v bytovém domě a jak ho nastavit spravedlivě?

Číst dále

Komunitní energetika: Vše, co potřebujete vědět o novém způsobu sdílení elektřiny

Zákon LEX OZE II a koncept komunitní energetiky se bez nadsázky považuje za revoluční změnu ve sdílení elektřiny z fotovoltaických...

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále