Bezpečnost solárních panelů – protipožární a jiná omezení v bytovém domě
Kromě zákonné legislativy je nutné dodržovat také protipožární předpisy a bezpečnostní normy. Které vás budou provázet realizací FVE?
Protipožární a bezpečnostní opatření, která souvisí s instalací fotovoltaiky
Fotovoltaické elektrárny nebo přímo solární panely nepředstavují zvýšené riziko. Je potřeba je vnímat jako jakákoliv jiná elektrická zařízení. Aby fungovala bezpečně, platí v bytových domech přísná protipožární a bezpečnostní opatření, která souvisí s instalací FVE. Podle propočtů HZS ČR jsou požáry FVE na našem území ojedinělé. Přesto neodborná instalace pravděpodobně nejvíce přispívá k riziku vzniku požáru fotovoltaických elektráren. Navíc, pokud počítáte s finanční pomocí dotačních programů, je podle § 7 odst. 4 písm. b) zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií povinnost, aby instalaci provedla oprávněná osoba, která je držitelem osvědčení o profesní kvalifikaci Elektromontér fotovoltaických systémů (kód:26-014-H).
Protipožární omezení
Lze se tedy spolehnout, že certifikovaná firma sama upozorní na omezení a povinnosti týkající se požární bezpečnosti. Jako například zajištění vhodných podmínek pro případný požární zásah, úpravu vedení FVE, dostatečné odstupy výkonových prvků, umístění rozvaděče a střídače do stinných míst, ochrana kabelového vedení, instalaci dvoustupňových čidel v rozvaděčích( přes 70 °C – alarmující a přes 90 °C -vypínací), či připojení samočinného odpojení nebo rozpojení instalace pro zajištění maximálního napětí v systému do 400 V. Nedílnou součástí projektu by mě být technický list, umístěný na vnitřní straně dveří elektroměrového rozvaděče.
Chcete se dozvědět více o bezpečnosti?
Bezpečnostní normy
Projekt i instalace se musí řídit odpovídajícími normami. V budově by nemělo chybět označení, že se v objektu fotovoltaika nachází. Podle § 4 odst. 2 písm. j zákona č.133/1985 Sb. o požární ochraně. Pro snížení rizika požáru jsou důležité pravidelné kontroly a revize solárních panelů a celého fotovoltaického systému kvalifikovanou osobou.
Nosnost střechy
Střecha musí unést panely i konstrukci, na kterou se pokládají. Základní pravidlo je, aby životnost střechy byla delší než životnost fotovoltaiky. Nedoporučuje se instalace fotovoltaiky na eternitovou krytinu, křehké cementovláknité šablony nebo některé typy chybně namontovaných plechových krytin. Pro představu jeden panel váží přibližně 20 kilogramů, konstrukce bývá nejčastěji z lehkého hliníku. Proto by měl odborník zhodnotit, jaké zatížení střecha unese.
Kvůli bezpečnosti práce se přes zimu FVE neinstaluje, ale může se připravit zapojení uvnitř domu
Stejně jako pokrývačské práce se ani střešní instalace panelů a komponentů kvůli bezpečnosti neprovádí během zimy. Ta ale neomezuje práce uvnitř domu, kde lze nainstalovat a připravit bateriové úložiště a rozvody.
Výběr prověřené firmy pro instalaci FVE
Ze všech výše zmíněných opatření je jasné, že svěřit vybudování fotovoltaiky neodborné firmě není dobrý nápad. Prověřená firma ví, jak zajistit hladký průběh i zajištění dodržení veškerých pravidel a bezpečnostních předpisů.
Legislativní omezení při zřízení fotovoltaické elektrárny
Doposud bylo možné vybudovat FVE do výkonu 10 kW bez licence (podnikatelské oprávnění) podle energetického zákona. Od letošního roku se limit posouvá až na 50 kW. Do stejného limitu bude možné instalovat fotovoltaický systém bez nutného stavebního povolení. Doposud byla hranice stanovena na 20 kW. A odpadá také zhodnocení vzhledu stavby.
Komentáře
Albert Tošovský Člen SVJ
Dobrý den, fotovoltaiku již na domě máme, existuje ale nějaký seznam pokynů, který bych mohla předložit na schůzi našeho SVJ, abychom věděli jak se chovat v případě požáru či jiné poruchy? Ideálně ve verzi, kterou bych mohl vytisknout a vylepit na nástěnku na chodbě.
Technik Jakub
Dobrý dne, ideální řešení pro vaší situaci přináší jeden z partnerů našeho portálu, projekt EXID, který se zabývá právě prevencí požárů pro bytové domy. Výstupem jsou názorná videa, která dokáží obyvatele bytového domu poučit mnohem lépe, než pouze text.
Kateřina Řehořová Správce SVJ
Dobrý den,
prosím je pravda, že v případě instalace FVE do 50 kWp není třeba vypracovávat PBŘ, stačí se pouze řídit vyhláškou č. 114/2023? Instalaci na bytový dům lze tedy provést velmi podobně jako např. na rodinný dům? Je to pravda? Děkuji za odpověď.
Jakub Vomlel
Ano, je to jak píšete. V případě montáže FVE do výkonu 50 kWp nepotřebujete stavební povolení, PBŘ ani licenci od ERÚ. Nezbytné je vypracovat individuální fotovoltaickou sestavu včetně kabelových tras a následně jí členskou schůzku odhlasovat. Pokud máte zájem o nezávaznou schůzku, rádi Vás bezplatně navštívíme.
Související rady
Průběhové měření značně zefektivní sdílení elektřiny a následné vyúčtování v bytových domech. Jak bude probíhat a kde se...
Číst dáleJak bude probíhat registrace do EDC? Kdy to bude možné? A jak se na to mohou bytové domy připravit?
Číst dáleNejen o připravenosti bytových domů na komunitní fotovoltaiku jsme si popovídali s Martinem Krohem z DMS ČR.
Číst dále
Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.
Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě