Návrh realizace FVE v bytovém domě

Pokud se chystáte učinit krok k energetické soběstačnosti vašeho bytového domu a zainvestovat do fotovoltaických panelů, pak byste měli mít přehled o tom, z jakých bodů se má návrh takového řešení vlastně skládat.

Návrh realizace FVE v bytovém domě

Podívejme se na konkrétní aspekty fotovoltaického návrhu, které je třeba probrat s dodavatelem
ještě před podepsáním smlouvy.

Technická specifikace fotovoltaických panelů a dalšího příslušenství

Na trhu je dostupných více druhů panelů a dalšího potřebného příslušenství. V tomto ohledu by vám mělo jít především o to ujistit se, že vám panely pokryjí energetickou spotřebu celého domu, v ideálním případě i s větší či menší rezervou. Ta rozhodne o tom, zda budete mít možnost přeprodávat nespotřebovanou energii dále do distribuční sítě.

Plán umístění panelů na střeše nebo jiném vhodném místě

Dobrý plán je základ. Nejvhodnějším místem pro umístění panelů je samozřejmě střecha, ať už plochá či šikmá. Dalšími vhodnými místy jsou střechy garáží a pergol. Panely se dají nainstalovat i přímo na fasádu nebo na balkónové zábradlí.

Plán elektrického zapojení a propojení celého systému

Doporučujeme si plán uschovat pro případ, že by případnou opravu či údržbu dělala jiná firma než ta, od které jste si nechali panely nainstalovat.

Plán využití vyrobené energie

Zde nesmí chybět informace o naložení s přebytkem vyrobené energie. Celkem máte tři možnosti: Prodej energie zpět do distribuční sítě, ukládání do baterií, nebo propojení s čerpadlem. Finančně nejvýhodnější se může zdát nevyužitou energii prodávat zpět, ovšem využití bateriových úložišť může rapidně snížit celkovou návratnost investice.

Popis bezpečnostních opatření a postupů pro údržbu systému

Řiďte se heslem: Bezpečnost především. Pokud si nejste jisti, jak se o svou FVE starat, obraťte na svého dodavatele nebo oslovte některou ze specializovaných firem na trhu, která se servisem a údržbou solárních panelů zabývá.

Finanční plán

Včetně předpokládaných nákladů i jejich pokrytí dostupnými dotacemi a předpokládanou dobou návratnosti. Nebojte se finanční plán rovněž konzultovat s firmou, která vám provádí realizaci – zkušení specializovaní pracovníci jsou připraveni vám podat pomocnou ruku.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Řiďte se při výběru dodavatele FVE několika jednoduchými radami a nenaletíte!

Jak se při výběru dodavatele FVE nenechat zlákat na nízké ceny? Sázejte na kvalitní komponenty a následný servis vaší fotovoltaiky!

Číst dále

Z chalupy na sídliště do bytu – jak funguje komunitní energetika v praxi?

Přemýšleli jste o tom, jak si posílat vyrobenou energii z FVE na střeše vaší chalupy do městského bytu?

Číst dále

Jak předávání dat z průběhového měření zlepšuje správu fotovoltaických systémů v bytových domech?

Průběhové měření značně zefektivní sdílení elektřiny a následné vyúčtování v bytových domech. Jak bude probíhat a kde se...

Číst dále