Fotovoltaika jako investice do bytového domu

Fotovoltaická elektrárna jako ideální investice – podívejte se, co jak může FVE fungovat jako navazující investice.

Fotovoltaika jako investice do bytového domu

Snížení nákladů na elektřinu

Fotovoltaika je výhodná investice s jistou návratností. Celková doba návratnosti FVE se dnes pohybuje okolo 10 let. Nepochybně se jedná o finančně náročnou investici. Díky dotacím se však návratnost velmi rychle snižuje. Dotace od Evropské Unie z programu Nová zelená úsporám mohou dosáhnout až 50% pořizovací ceny. Možné zvýšení energií může celý proces snížit ještě o to více.

Fotovoltaický systém s akumulací energie do baterie vám dokáže ušetřit až 70 % nákladů na elektrickou energii. Elektřina se primárně čerpá z FVE, a v případě vyčerpání se přejde na její odběr z distributorské sítě. Zajímavou alternativou může být i kombinace FVE a tepelného čerpadla. V tomto případě se dotace navyšují o kombinační bonus ve výši 20 000,-.

Na patě bytového domu se vybuduje společné odběrné místo, odkud se z hlavního elektroměru spravedlivě rozúčtuje elektrická energie podle podružných elektroměrů z každého bytu, jehož obyvatelé s instalací FVE souhlasili místo toho, aby se platilo za každý jeden jistič. Technik z dodavatelské společnosti by vám měl nastavit projekt FVE na míru tím způsobem, abyste mohli využít nejméně 70 % energie vyrobené solární elektrárnou.

Možnost přeprodeje elektrické energie

Pokud se rozhodnete pro řešení, kdy budete nespotřebovanou elektrickou energii přeprodávat zpět do distribuční sítě, musí být vaše fotovoltaická elektrárna do této distribuční sítě připojena. Přebytky energie pak můžete vracet zpět do sítě, popř. prodávat malým fotovoltaickým elektrárnám i větším společnostem za spotové či fixní ceny.

Zvýšení hodnoty nemovitosti

Investice do obnovitelných zdrojů energie a podpora úsporných řešení na bydlení, mezi které se řadí FVE, zateplení domu apod. zvyšuje celkovou hodnotu nemovitosti. Členové bytových družstev a SVJ si tím pádem zároveň zvyšují hodnotu jednotlivých bytů.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále

Jak funguje fotovoltaický panel?

Fotovoltaická elektrárna je fenoménem dnešní doby a řada bytových domů již přistoupila k realizace vlastní FVE, což kromě jiného...

Číst dále

10 důvodů proč ukládat přebytečnou energii do baterií

Proč si pořizovat k fotovoltaické elektrárně i baterii a akumulovat přebytky energie? A jaké jsou hlavní výhody tohoto řešení?

Číst dále