Investiční plán fotovoltaické elektrárny pro bytový dům

Vnímejte fotovoltaickou elektrárnu na střeše vašeho bytového domu nejen jako prostředek, díky kterému šetříte peníze za energie.

Investiční plán fotovoltaické elektrárny pro bytový dům

Investiční plán do obnovitelných zdrojů je klíčový zejména pro vypočítání a sledování návratnosti vaší investice do FVE. Experti ve zkušených firmách z oboru vám rádi s celým plánem poradí, či ho dokonce vypracují, a na vás tak bude jen se rozhodnout pro možnost financování a načasování. Samozřejmě že čím dříve na zelenou energii přejdete, tím více ušetříte do budoucna. Navíc poptávka po fotovoltaice neustále roste, a společně s ní i dodací termíny fotovoltaických firem. Některé dokonce již musí nové klienty odmítat pro nedostatek kapacit.

Pokud ale uvažujete o tom sestavit si plán sami, zde je pár dobrých rad.

Nejprve shrňte veškeré náklady na celkovou realizaci FVE. Mějte na paměti, že nezávaznou prohlídku, technické posouzení a vypracování nabídky na míru vámi zvolenou firmou z pravidla neplatíte, do tohoto bodu investujete tedy pouze svůj čas. Jediné finanční výdaje z vaší strany budou na materiál a instalaci samotné fotovoltaické elektrárny a jejích komponentů, jako např. baterie pro akumulaci energie. Výměna elektroměrů a náklady s ní spojené jdou ovšem vždy za provozovatelem distribuční soustavy.

Od nákladů si po zhotovení budete samozřejmě moci odečíst dotace NZÚ. Není ale radno s dotacemi počítat a operovat ještě před zhotovením, peníze totiž uvidíte teprve až bude instalace hotová a vy nedoložíte zaplacení celé částky. To neznamená že je velká šance na neúspěch, naopak, s profesionální firmou, která se o zažádání o dotace postará za vás vaše šance šplhá až ke 100 %.

Jakmile znáte cenu celého řešení, včetně pojištění a pokrytí nákladů dotacemi, je snadné spočítat si návratnost.
Nad investicí do zelené energie je potřeba přemýšlet především z dlouhodobého hlediska. Současná situace na energetickém trhu a politické a ekonomické dění ve světě bohužel nahrává růstu cen za energie, a v budoucnu to pravděpodobně bohužel nebude jinak. Kromě peněz, které tedy přechodem na FVE ušetříte okamžitě, je třeba také brát v potaz výhody nezávislosti na dodavatelích v budoucnu, stejně tak nad zvýšením hodnoty celé vaší budovy a na její konkurenceschopnosti co se jejího prodeje týče, jelikož se dá čekat, že zájem o budovy bez fotovoltaické elektrárny bude v budoucnosti značně opadat a stanou se tak velmi těžce prodejné.

Výhodné je rovněž zvážit dotace za kombinaci více ekologických opatření. Při zvolení více než jednoho ekologického řešení totiž získáváte nárok na dotační bonus, například:

  • 20 000 Kč za vybranou kombinaci opatření, např. zateplení + fotovoltaika = 20 000
    Kč, zateplení + fotovoltaika + dešťovka = 40 000 Kč
  • až 60 000 Kč za environmentální řešení projektu podle počtu získaných bodů pomocí environmentálního kalkulačního nástroje SFŽP ČR (1 bod = 600 Kč)
  • 10% bonus pro strukturálně postižené regiony: Karlovarský, Moravskoslezský a
    Ústecký kraj
    Podaří-li se vám efektivně propojit vaší novou zelenou energii z fotovoltaických elektráren s dalšími prvky, doba návratnosti vaší investice se výrazně zkracuje.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále

Jak funguje fotovoltaický panel?

Fotovoltaická elektrárna je fenoménem dnešní doby a řada bytových domů již přistoupila k realizace vlastní FVE, což kromě jiného...

Číst dále

10 důvodů proč ukládat přebytečnou energii do baterií

Proč si pořizovat k fotovoltaické elektrárně i baterii a akumulovat přebytky energie? A jaké jsou hlavní výhody tohoto řešení?

Číst dále