Jaká bude finanční zátěž při instalaci FVE v mém bytovém domě

Investiční náklady na fotovoltaickou elektrárnu budou závislé od vašich konkrétních požadavků a potřeb, ale záleží také na vaší domovské lokalitě. Jde o zařízení, které se cenově pohybuje v desítkách až stovkách tisíc korun s životností 30 a více let.

Jaká bude finanční zátěž při instalaci FVE v mém bytovém domě

Cena panelů- liší se v závislosti na typu, velikosti a počtu

Cena solárních panelů tvoří menší část nákladů a odráží se od typu panelu a jeho výkonu (případný odkaz na rozdělení typů panelů v čl. bez čeho se fve neobejde), roli hraje také výrobce a samozřejmě jejich počet, který bude zapotřebí, aby pokryl požadovanou spotřebu.

Cena baterií – bateriového úložiště

Cena baterií, případně celého bateriového úložiště včetně potřebných komponentů se odvíjí od kapacity úložiště, zda jde o hybridní provoz, třífázový nebo jednofázový systém a v neposlední řadě záleží také na kvalitě a výrobci jednotlivých součástí. Tato část tvoří největší náklad v ceně domácí elektrárny.

Cena instalace – nejen za práci techniků, ale také za materiál

Do konečné ceny na pořízení FVE je potřeba započítat také cenu za instalaci, kterou tvoří jednak práce techniků a také nákup potřebného materiálu. Aby mohla domácí elektrárna dostat potřebná povolení na provoz, je nutné kalkulovat také s nákladem na úpravu elektroměru a rozvodů.

Cena za údržbu – čištění, revize

Kromě pořizovacích nákladů za samotnou elektrárnu, musíme připočítat také náklady na revizi před spuštěním elektrárny a také budoucí náklady na údržbu FVE. Aby fotovoltaika fungovala co nejlépe, měly by se panely čas od času očistit od prachu a nečistot. Stejně jako plynové kotle nebo komíny, byste jednou ročně měli nechat zkontrolovat také FVE. Doporučuje se také nechat provést revizi a to jednou za dva roky.

Dotace pokryjí značnou část výdajů, sníží se tak doba návratnosti investice

Přestože se konečné náklady na pořízení fotovoltaické elektrárny mohou zdát astronomické, značnou část nákladů lze zpětně získat ze státní podpory Nová zelená úsporám. Na FVE lze získat podporu až 500 tisíc na bytový dům. Kombinací více opatření můžete získat i dotační bonus.

Maximální zvýhodnění činí více než 150 000 Kč. Lze počítat také s podporou na projektovou dokumentaci Jednorázový příspěvek se pohybuje od 15 000 Kč. Celková dotovaná částka se odvíjí nejen od rozsahu, ale také od kvality provedení. Proto je vhodné svěřit provedení takovéto investice skutečným odborníkům.

Komentáře

Pavel Vlasák Člen SVJ

Dobrý den, mohli byste mi prosím říct, jaká bude přibližná cena fotovoltaiky pro náš čtyřpodlažní dům o 16 BJ? Jaké údaje ještě potřebujete? S pozdravem, Vlasák, BD Vánkova Praha 8

    Technik Martin

    Dobrý den, výsledná cena závisí na mnoha faktorech – počet panelů, požadovaný výkon, akumulace energie do baterií a mnoho dalších. Pokud byste měl zájem, ozvěte se nám na mailovou adresu XXX, kde můžeme všechny náležitosti probrat a následně určit nejen výslednou cenu, ale také spočítat očekávanou návratnost takové investice.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále

10 důvodů proč ukládat přebytečnou energii do baterií

Proč si pořizovat k fotovoltaické elektrárně i baterii a akumulovat přebytky energie? A jaké jsou hlavní výhody tohoto řešení?

Číst dále

Energetický management – co to je a proč za něj (ne)platit

Setkali jste se s pojmem energetický management a netušíte, co si pod touto službou představit? Energetický management je komplexní nabídka...

Číst dále