Co vyřešit před instalací fotovoltaiky v bytovém domě

Realizace fotovoltaické elektrárny obnáší mimo jiné i proces, který vám pomůže se co nejlépe přizpůsobit instalaci FVE přímo na váš objekt.

Co by měl objekt vyřešit před instalací fotovoltaiky

Prohlídka technika

Po výběru dodavatele k vám přijde technik, aby zjistil, jak budou probíhat elektroinstalační práce. Vymyslí způsob, na jaké místo namontovat panely, aby to bylo esteticky co nejvzhlednější. Navrhne, kudy povedou kabely a kam se uloží komponenty k fotovoltaice (hlavně střídač, baterie, bojler), které se ukládají nejčastěji do vyhrazené technické místnosti, anebo v prostorech v podkroví nebo např. pod schody. Odtud se musí vyvrtat prostup, kudy povedou kabely k FVE. Technik s Vámi řeší vše individuálně za tím účelem, aby byl zásah v domě co nejmenší.

V této době je potřeba vyřešit případné povolení na umístění panelů na střechu a zároveň je vhodné včas konzultovat s odborníky na FVE, zda má střecha dostatečnou nosnost a zda je dostatečně osvětlena tak, aby FVE byla maximálně efektivní. Dále je vhodné usnadnit přístupnost na střechu a do společných prostor pro techniky firmy, která bude FVE instalovat.

Zodpovědností správce je informovat realizátorskou firmu o stavu elektrických rozvodů a střechy, např. o jejím zatížení a nosnosti. Zpravidla se doporučuje provést před instalací jak revizi stávajících elektrických rozvodů, tak pozvat do bytového domu statika, aby aktualizoval posudek o stavu střechy.

Souhlas vlastníků

Od ledna 2023 již pro instalaci FVE na váš bytový dům již nepotřebujete souhlasy všech vlastníků. Podle příslušné vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou vám postačí souhlas nejméně 2/3 vlastníků či podílníků družstev. Tatáž vyhláška také udává společenství vlastníků, či družstvu, status „energetického společenství“. Status opravňuje instalaci FVE bez nutnosti si zažádat o stavební povolení (kromě např. památkových zón) nebo dostat licenci od Energetického regulačního úřadu. Jednotlivá společenství si poté faktury rozúčtují interně, dodavatel jej vidí jako jednoho odběratele, s možností prodávat přebytky zpátky do sítě.

Jednotné odběrné místo (JOM/RJOM)

Elektřinu z FVE můžete využívat ve společných prostorách i jednotlivých bytech. Po vytvoření společného odběrného místa se platí jen za jediný fakturační elektroměr. Z původních fakturačních elektroměrů vzniknou elektroměry podružné, pomocí kterých se elektrická energie bude účtovat.

Komentáře

Jan Zelený Člen SVJ

Dobrý den, je potřeba předat pracovníkům – technikům posudek od statika, nebo stačí předat informace o stavu střechy jinou formou? Jan Zelený, Liberec

    Technik Luboš

    Dobrý den, i kdyby po vás dodavatelská firma posudek statika nevyžadovala, je pro vás lepší mít data o nosnosti nebo zatížení střechy podložena razítkem statika. To vás totiž chrání před nařčením o předání mylných informací v případě jakýchkoliv potíží.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Řiďte se při výběru dodavatele FVE několika jednoduchými radami a nenaletíte!

Jak se při výběru dodavatele FVE nenechat zlákat na nízké ceny? Sázejte na kvalitní komponenty a následný servis vaší fotovoltaiky!

Číst dále

Z chalupy na sídliště do bytu – jak funguje komunitní energetika v praxi?

Přemýšleli jste o tom, jak si posílat vyrobenou energii z FVE na střeše vaší chalupy do městského bytu?

Číst dále

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále