Fotovoltaická elektrárna pro SVJ a její design.

Zvláště u nových bytových domů se lidé rozhodují mezi designem domu a účelností fotovoltaické elektrárny.

Fotovoltaická elektrárna pro SVJ a její design

Jednou z nejčastějších otázek i obav obyvatelů bytového domu je estetika a jejich domu po osazení solárních panelů. Zvláště u nových bytových domů se lidé rozhodují mezi designem domu a účelností fotovoltaické elektrárny. Výrobci fotovoltaických elektráren na toto pamatují, a proto současné technologie a design jdou ruku v ruce.

Budou solární panely z ulice vidět?

U domů, které mají plochou střechu, se setkáváme s takzvanou atikou, což je nízká zídka do výšky až 50 cm. Bývá klasickým zakončením plochých střech domů a do jisté míry plní estetickou funkci fasády domu. Konstrukce pro upevnění solárních kolektorů se dává vždy nejméně 60 cm od atiky, směrem ke středu ploché střechy, takže z pohledu ulice není možné kolektory spatřit, a to i v případě, že se panely instalují na konstrukci pod úhlem 15-20 stupňů, kdy je využití slunečních paprsků nejúčinnější.

Jiné typy střech

U staveb bytových domů můžeme vidět i jiné typy střech než jen střechu plochou s atikou. Některé obytné domů mají střechu áčkového typu a zde sice hrozí, že FVE bude z ulice viditelná. Je však potřeba zmínit, že čím vyšší je dům, tím složitější bude solární panely zahlédnout a pokud ano, tak pouze z větší vzdálenosti. Zjednodušeně můžeme říct, že náhodný pozorovatel bude muset stát ve větší vzdálenosti od domu, aby alespoň část střechy zaregistroval.

Design u solárních panelů

Jak již bylo zmíněno v úvodu, výrobci jsou si velmi dobře vědomi požadavků svých zákazníků, a to včetně těch estetických. Proto se snaží, aby jejich výrobky byly nejen funkční, ale zároveň působily na pohled přirozeně. Proto se dnes staví designově nejen velmi hezké konstrukce, ale i solární články jsou esteticky pěkné a nijak neruší design domu, pokud je střecha domu osazena citlivě. 

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Technologie FVE: Jak vypadají sklady největšího českého dodavatele, společnosti ELKOV?

V rámci videoseriálu rozhovorů s našimi partnery a odborníky na fotovoltaiku jsme tentokrát zavítali do skladů společnosti ELKOV. Vyzpovídali...

Číst dále

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

Technologie FVE: Termokamery pro fotovoltaiku

Využívejte moderní technologie, jako například termokamery pro fotovoltaické systémy. Díky takovým kamerám budete mít přehled nad...

Číst dále