Fotovoltaika a tepelné čerpadlo

Jak využít přebytky z fotovoltaické elektrárny? Stále oblíbenější možností je využít propojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. Bude ale má FVE kompatibilní s mým tepelným čerpadlem, pokud mi ji bude instalovat jiná firma, než která mi kdysi instalovala čerpadlo?

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo

Musí mi fotovoltaiku instalovat stejná firma, jako čerpadlo?

Fotovoltaické panely se stávají stále populárnějším způsobem, jak produkovat vlastní elektrickou energii. Tyto panely jsou schopny vyrábět elektrickou energii pomocí solárního světla, což je ekologický a cenově dostupný způsob, jak snížit náklady na elektřinu. Tepelná čerpadla jsou dalším způsobem, jak účinně využít obnovitelné zdroje energie. Tyto zařízení využívají teplo z okolního prostředí, jako jsou například voda, půda nebo vzduch, a přeměňují ho na teplo pro vytápění a ohřev teplé vody.

Mnoho lidí si myslí, že panely a tepelná čerpadla musí instalovat stejná firma, což ale není pravda. Fotovoltaické panely a tepelná čerpadla jsou dva rozdílné typy zařízení, která mohou pracovat nezávisle na sobě. Proto není nutné, aby firma, která instalovala tepelná čerpadla, také instalovala fotovoltaické panely. Je důležité vybrat si dodavatele, který vám nabídne kvalitní fotovoltaiku na míru a se kterým budete spokojeni.

Jak funguje fotovoltaika? A jak funguje tepelné čerpadlo?

Fotovoltaické panely fungují tak, že pomocí solárního světla vyrábějí elektrickou energii. Tyto panely jsou většinou umístěny na střechách budov nebo na speciálních stojanech, kde jsou nasměrovány směrem na slunce. Elektrická energie, kterou panely vyrobí, je pak přeměněna na stejnosměrný proud, který je použit pro napájení spotřebičů a zbylá energie je uložena v bateriích nebo vrácena do elektrické sítě.

Tepelná čerpadla zase fungují na principu přeměny tepla. Tyto zařízení využívají teplo z okolního prostředí, jako jsou například voda, půda nebo vzduch, a přeměňují ho na teplo pro vytápění a ohřev teplé vody. Existuje několik typů tepelných čerpadel, jako jsou vzduch-voda, voda-voda nebo země-voda. Každý z nich využívá jiný zdroj tepla a má své vlastní výhody a nevýhody.

Vzduch-voda tepelná čerpadla využívají teplo z okolního vzduchu, které je přeměněno na teplo pro vytápění nebo ohřev teplé vody. Voda-voda tepelná čerpadla pak využívají teplo z vody v okolí budovy, například z rybníka nebo potoka. Země-voda tepelná čerpadla pak pracují na principu vytápění nebo ohřevu teplé vody pomocí tepla zemského.

Potřebujete zařídit FVE?

Společnost Losky

Propojení FVE a tepelného čerpadla

Spojení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou může být pro některé domy velmi efektivním řešením. Fotovoltaické panely vyrábějí elektrickou energii, kterou lze využít k napájení tepelného čerpadla nebo ji uložit do baterií pro pozdější použití. Tímto způsobem mohou být náklady na vytápění a ohřev teplé vody sníženy a zároveň se snižuje i spotřeba elektrické energie z veřejné sítě.

Je důležité si uvědomit, že fotovoltaické panely a tepelná čerpadla jsou dva rozdílné typy zařízení, která vyžadují odlišnou údržbu a odborné znalosti. Fotovoltaické panely musí být udržovány čisté, aby mohly co nejefektivněji vyrábět elektrickou energii. Tepelná čerpadla zase musí být pravidelně kontrolována a servisována, aby zůstala v dobrém stavu a mohla účinně využívat teplo z okolního prostředí.

Proto je důležité vybrat si zkušeného a kvalifikovaného dodavatele, který vám nabídne nejlepší řešení pro vaši domácnost. Zkušení dodavatelé fotovoltaických elektráren vám rádi poradí nejlepší řešení pro vaše potřeby a mají bohaté zkušenosti s propojením tepelných čerpadel a fotovoltaiky, což umožňuje efektivní fungování celého energetického ekosystému ve vašem domě.

Vědět jak fungují fotovoltaické panely a tepelná čerpadla a jakým způsobem by mohly spolupracovat, vám pomůže rozhodnout se pro nejvhodnější řešení pro vaši domácnost. Spojení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou může být pro některé domy velmi efektivním řešením, které může vést ke snížení nákladů na vytápění a ohřev teplé vody, a zároveň snížit spotřebu elektrické energie z veřejné sítě.

Finální rozhodnutí, zda svůj energetický systém v bytovém domě propojit s fotovoltaickou elektrárnou a tepelným čerpadlem, ale musíte udělat vy. Zkušené a renomované firmy, zabývající se realizacemi fotovoltaiky, vám rádi představí řešení na míru, v rámci kterého s vámi zkonzultují právě využití vyrobené elektřiny pro tepelné čerpadlo. Každý bytový dům je totiž díky své velikosti, množství spotřebované energie a využitých technologií unikát, který si zaslouží unikátní řešení.

Komentáře

Marek Přeučil Člen SVJ

Dobrý den, bohužel jsme se ještě nebyli schopni rozhodnout, zda kromě fotovoltaiky nepořídit i tepelné čerpadlo. Můžeme případně nyní pořídit jenom fotovoltaiku a čerpadlo připojit až v průběhu příštího roku?

    Technik Jiří

    Dobrý den, ano, i vámi popisovaná varianta je možná. I přesto je ale z důvodu rychlejšího a pohodlnějšího zapojení doporučováno pořizovat obě dvě části v jednu dobu.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

O realizaci FVE z pohledu správce bytového domu s Martinem Krohem z DMS ČR

Nejen o připravenosti bytových domů na komunitní fotovoltaiku jsme si popovídali s Martinem Krohem z DMS ČR.

Číst dále

Technologie FVE: Jak vypadají sklady největšího českého dodavatele, společnosti ELKOV?

V rámci videoseriálu rozhovorů s našimi partnery a odborníky na fotovoltaiku jsme tentokrát zavítali do skladů společnosti ELKOV. Vyzpovídali...

Číst dále

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále