Výhody fotovoltaiky pro bytový dům

Solární panely jsou pro bytové domy skvělou možností jak se stát nezávislým na stále zvyšující se ceně elektřiny a využívat čistý a nekonečný zdroj energie ze Slunce. Takto vyrobená energie pak může být využita ke spotřebě jak v bytových jednotkách, tak ve společných prostorách.

Výhody fotovoltaiky pro bytový dům

Popularita fotovoltaických elektráren na bytových domech je na velkém vzestupu a ačkoliv je její realizace v mnoha případech především po legislativní a projekční stránce složitější, než u rodinných domů, stále v sobě skýtá mnoho výhod.

Jednou z hlavních výzev instalace solárních panelů na bytový dům je nalezení vhodného umístění. Střecha je často první volbou, ale nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Pokud je střecha ve špatném stavu nebo jsou poblíž stromy, které brání slunečnímu záření, solární panely nemusí být tak účinné. V těchto případech může být vhodné zvážit instalaci panelů na stěnu fasády nebo na pozemek náležející k bytovému domu. Je důležité zajistit, aby na zvoleném místě byl dostatek prostoru a přímého slunečního záření tak, aby se maximalizovala účinnost panelů. Pokud se obáváte nižší nosnosti vaší střechy, zajímavým řešením pro vás mohou být i lehké flexi panely.

Jakmile budou tyto problémy překonány, může začít samotný proces instalace. Obecně se doporučuje najmout si na instalaci solárních panelů odborníka, který bude mít potřebné odborné znalosti a vybavení, aby zajistil, že instalace bude provedena bezpečně a správně. Proces instalace obvykle zahrnuje montáž solárních panelů na zvolené místo, vedení kabelů pro připojení panelů k měniči a instalaci měřiče pro sledování množství vyrobené energie. Je důležité se ujistit, že panely jsou správně zajištěny a že všechna připojení jsou správně provedena, aby byl systém bezpečný a účinný. S vlastní fotovoltaickou elektrárnou bytový dům nabyde částečné nebo úplné energetické samostatnosti a ušetří na energiích až několik desítek procent z ročních nákladů. Pořízení FVE je tedy výhodná investice, která významně sníží výdaje za drahou elektřinu. S dotacemi z programu Nová zelená úsporám se vám navíc zkrátí doba návratnosti. Pro usnadnění podmínek umístění FVE na váš bytový dům bude stačit pouze souhlas tři čtvrtě vlastníků.

Úspory na energiích 

Nejdůležitější argument pro pořízení FVE je ten, že výrazně uspoříte na energiích pro vytápění, ohřev vody, osvětlení, klimatizaci, domácí spotřebiče či nabíjení elektroaut.

Výše úspor se odvíjí od velikosti FVE a jejím typu spolu s Vaší spotřebou. Jako nejvýhodnější možnost se zde jeví FVE s akumulací do baterie, kdy si můžete přebytečnou energii ponechat, ukládat do baterií a využívat ji ráno, resp. večer, když slunce nesvítí, nebo ji přeprodávat zpět do sítě.

Mimoto mohou solární panely také zvýšit hodnotu budovy. Mnoho potenciálních nájemců hledá možnosti šetrné k životnímu prostředí a solární panely mohou být prodejním argumentem pro budovu.

Ekologie

Zvýšením energetické účinnosti pomocí zelených energií snižujeme koncentraci CO2 v ovzduší. Fotovoltaika se považuje za čistý zdroj energie s poměrně snadným a ekologickým způsobem recyklace, protože jednotlivé panely jsou složeny z 90 % ze skla a hliníku, mezi ostatní složky patří převážně křemík nebo arsenid galia. Systémy FVE s akumulací nám poslouží i v případě výpadků proudu, jelikož fotovoltaické panely čerpají z neomezeného zdroje energie, který tu bude vždy – ze Slunce. 

Životnost

S technologickým pokrokem se za posledních 15 let zvýšil výkon FVE za výrazného snížení ceny fotovoltaických panelů, také díky vysoké poptávce. Na FVE dostanete garanci na dobu okolo 25 let, ale s kvalitními materiály a kvalifikovanou montáží spolu s pravidelnou údržbou se životnost může prodloužit až dvakrát tolik. 

Pravidelné revize

Údržba a čištění FVE je velmi snadné. Dle normy ČSN 331500 je potřeba pravidelně provést revizní zprávu elektrického zařízení, většinou ve lhůtě 4 let. Do revize patří, mimo jiné, kontrola kabelových vedení, kontrola jističů a všech komponentů, u kterých vlivem přechodu odporu může dojít k přehřívání a aktualizace softwaru zařízení. Revizní kontroly vás chrání také při případných poškozeních, které s vypracovanou revizí můžete předložit pojišťovně. Pokud si ale necháte FVE profesionálně nainstalovat a zajišťujete si pravidelnou revizi, což zajišťuje většina dodavatelských firem, můžete se těšit z prakticky bezúdržbového systému s velmi dlouhou životností.

Potřebujete zařídit FVE?

Společnost Losky

Údržba a čištění

FVE nevyžaduje obsluhu k jejímu provozu, který je zcela bezhlučný a neruší vás ani vaše okolí. Údržba FVE je prakticky téměř nulová. Jednou za půl roku, nebo alespoň jednou za rok je třeba jednotlivé fotovoltaické panely vyčistit od prachu, pylu a nánosů špíny hlavně u rámečků panelů. Vykonává se to pomocí speciálních jemných kartáčů, které jsou posazené na dlouhé tyči. Na větší budovy a plochy se využívají speciální stroje. Můžete to udělat svépomocí a nebo využít služeb specializovaných firem. 

Princip funkce FVE 

Princip FVE spočívá v přeměně slunečního záření na elektřinu, což se nazývá fotovoltaický jev. Základ fotovoltaického článku je polovodičová dioda, která obsahuje dvě příměsové vrstvy tvořící P-N přechod. Po dopadu fotonů slunečního záření vzniká vnitřní fotoelektrický jev, kdy mezi oběma vrstvami vzniká napětí 0,5 – 0,6 V. Zvětšením počtu FVE článků a jejich sério-paralelním zapojením se zvyšuje hodnota proudu. 

Systémy FVE

Na bytové domy si můžete vybrat z mnoha typů instalovaných systémů. Obecně se nedá určit, který systém je ten nejvhodnější, vždy záleží na dohodě bytového družstva, výši spotřebované energie a samozřejmě plánované výši finanční investice do fotovoltaické elektrárny.

Od FVE bez baterie se v dnešní době spíše ustupuje z důvodu ztrát vyrobené energie. Mnohem populárnější se stávají systémy s akumulací energie, díky čemuž se maximalizuje využití vyrobené energie a minimalizují náklady za energie.

FVE s akumulací energie do baterie převádí nepotřebnou elektřinu do úložiště energie na čas, kdy ji potřebujete, např. večer po příchodu z práce, kdy se využívá nejvíce elektrických spotřebičů. Pomocí baterií si také zajistíte přívod proudu na roční období, kdy se výkon FVE snižuje, tedy na zimu. Ve vašem bytovém době se při instalaci FVE s akumulací do baterie vytvoří společné odběrné místo, ze kterého budete čerpat přísun proudu. 

FVE se dá také kombinovat s tepelným čerpadlem a získat větší nezávislost na dodavatelích energií. S tímto systémem můžete v zimě topit a v létě využívat klimatizaci s minimálními náklady. Náklady na energie tak můžete snížit až o 70 %. 

FVE s akumulací tepla do vody je systém s nižšími pořizovacími náklady a vyplatí se především na menších bytových domech. Funguje tak, že ukládá přebytky elektrické energie do ohřevu vody v bojleru. V tomto případě je důležité pořídit si bojler dostatečně velký. Nevýhoda tohoto systému je, že ohřev vody závisí na výkonu FVE. 

Komentáře

Vilemína Jánská Člen SVJ

Dobrý den, můžeme s úsporami počítat i když jsme malý dům? Máme v našem BD na Praze 9 pouze šest bytových jednotek. Děkuji, Jánská

    Technik Martin

    Dobrý den paní Jánská, množství vyrobené energie a výše počáteční investice se odvíjí především od velikosti instalované fotovoltaické elektrárny. Na základě těchto dat se poté může spočítat výše úspor. Zkušení pracovníci prověřených dodavatelů vám po domluvě konzultace mohou navrhnout řešení na míru vašemu bytovému domu tak, aby i v případě malého bytového domu byla návratnost takové investice co nejkratší.

Jiří Dušek Správce SVJ

Musíme kvůli fotovoltaice nějak upravit pojistku našeho domu?

    Admin Fotovoltaika

    Tuto informaci doporučujeme zjistit u Vašeho pojistitele. Podmínky se mohou lišit.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

O realizaci FVE z pohledu správce bytového domu s Martinem Krohem z DMS ČR

Nejen o připravenosti bytových domů na komunitní fotovoltaiku jsme si popovídali s Martinem Krohem z DMS ČR.

Číst dále

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

Komunitní energetika: Vše, co potřebujete vědět o novém způsobu sdílení elektřiny

Zákon LEX OZE II a koncept komunitní energetiky se bez nadsázky považuje za revoluční změnu ve sdílení elektřiny z fotovoltaických...

Číst dále