Jak dlouho trvá realizace a montáž fotovoltaiky?

Zvažujete pro váš objekt zařídit fotovoltaickou elektrárnu, abyste byli více soběstační, přispěli k ochraně životního prostředí a získali finanční úsporu díky výrobě vlastní elektřiny? Tak není na co čekat! Poptávka po solárních elektrárnách strmě stoupá a ačkoliv se na trhu v posledních letech objevilo spoustu firem zabývajících se realizací FVE, termíny se prodlužují. Zejména od minulého roku, kdy došlo k rozšíření dotačního programu také na bytové domy, je zájem o solární systémy obrovský.

Jak dlouho trvá realizace a montáž fotovoltaiky?

Jednou z proměnných, která hraje roli na tom, kdy budete mít ve vašem objektu nainstalovanou fotovoltaickou elektrárnu, je čas, který strávíte vlastním průzkumem trhu a shánění nabídek. Vzhledem k tomu, že odvětví solární energie zažívá velký boom, je  prostředí s dodavateli FVE vysoce konkurenční. Instalační firmy se předhánějí nejen v ceně, ale také nabízených službách, proto tomuto kroku obětujte více času, abyste se pod záminkou zdánlivě nízké ceny neukvapili. Pozáruční servis, reference, ale i přístup k řešení dotace jsou stejně důležité faktory jako je konečná cena. Navíc, v případě, že vám dodavatel pomůže právě s vyřízením dotace, může se termín realizace výrazně zkrátit, než když byste vše řešili sami. 

Jak probíhá výstavba FVE

Jakmile máte vybraného dodavatele vašeho solárního systému, přichází na řadu technický náhled. Ten je nezbytný pro návrh systému, který bude vhodný pro vaši střechu a ujištění se, že nic nebrání  tomu, aby byly vaše solární panely maximálně vystaveny solárnímu záření. Návštěva odborníka na solárních techniku tak zahrnuje posouzení stavu střechy, její rozměr (důležité pro určení možného počtu instalovaných solárních panelů), umístění větracích otvorů a zastínění plochy. Pokud by bylo nutné střechu opravit či odstranit překážky, které stíní a brání slunečnímu svitu, může to znamenat, že se časový plán realizace trochu prodlouží.  

Po posouzení stavu vašeho domu navrhne dodavatel solární systém tak, aby vyhovoval vaší střeše a vašim energetickým potřebám. Pokud vám bude návrh vyhovovat, odsouhlasíte ho a podepíšete smlouvu. Tato fáze může trvat od jednoho do čtyř týdnů. Záleží, kolik zakázek dodavatel zrovna řeší a jak rychlý bude váš schvalovací proces. Zároveň v tuto chvíli může současně začít vyřizování dokumentů souvisejících s podání žádostí o dotaci. Jak bylo zmíněno výše, pokud si vybere firmu, která za vás podání vyřeší, veškeré potřebné dokumenty dostane připravené ke kontrole a podpisu. Vše ostatní řeší dodavatelská firma za vás. 

Pravděpodobně nejzajímavější část procesu je instalace solárního zařízení a překvapivě je také nejrychlejší. Instalace, kdy jsou technici na střeše a připevňují panely, trvá většinou jen několik dní, a to i v případě složitějších prací. Očekávejte, že kompletní instalace bude hotová do tří dnů. Časová náročnost instalace  solárních panelů však vždy záleží na typu střechy. Pokud je krov například ze železných trubek, je instalace složitější a její provedení se řeší individuálně podle potřeby. 

Solární panely lze umístit i na plochou střechu, v tomto případě se umisťují se sklonem nebo vodorovně. Tím se přechází případným rizikům spojených s povětrnostními podmínkami. Takto instalované panely ovšem ztrácejí samočistící schopnost a je nutná pravidelná údržba. Další možností je použití nosné konstrukce, na kterou se umísťují fotovoltaické panely. Konstrukce se buď napevno spojí se střechou nebo se zatíží například dlaždicemi. Panel je pak možné umístit v požadovaném směru. 

Potřebujete zařídit FVE?

Společnost Losky

Kromě samotné instalace solárních panelů je nutné počítat s umístěním střídače a baterie, případně jiných domluvených zařízení a vedením kabelů. Zařízení se mohou instalovat do obytné části, technických místností či mohou být umístěny venku. Jejich rozmístění, stejnětak jako vedení kabelů je součástí technického návrhu a instalační technik si umí z montáží poradit. Počítejte ale, že složitější kabelová instalace a větší počet instalovaných zařízení mohou zvýšit čas potřebný pro zapojení FVE.

Zkušení montéři zvládnou i zednické úpravy v případě, že jsou potřeba a zároveň vám vysvětlí funkčnost celého systému a jeho ovládání. Neznamená to však, že je ihned možné pouze otočit vypínačem a začít využívat elektřinu z panelů. Pro spuštění fotovoltaického systému je nutná návštěva revizního technika, který provede kontrolu zapojení a předá vám dokumenty pro připojení do distribuční sítě vašeho dodavatele energií. Následně vás navštíví technik od vaší energetické společnosti, který celý systém znovu zkontroluje a připojí vás do sítě. To, jak rychle budete připojeni do sítě je závislé na energetické společnosti, avšak zpravidla se jedná o pár týdnů. 

Celkově může proces instalace solární elektrárny od návrhu systému po připojení k síti trvat dva až šest měsíců. Časový harmonogram je vhodné prodiskutovat s dodavatelskou společností ještě před podpisem smlouvy. I když se mohou objevit neočekávaná zpoždění, je dobré mít obecnou představu o tom, jak dlouho jednotlivé kroky trvají. Čím rychleji bude vaše elektrárna v provozu, tím rychleji můžete začít šetřit peníze.

Sami se do toho nepouštějte

Ačkoliv nejdelší dobu trvá vyřízení jednání s dodavatelskou firmou, připojení na síť a podání žádosti o dotaci, neznamená to, že samotná realizace ač je rychlá je snadná. Pokud se rozhodli pustit do instalace svépomocí, určitě to neuděláte lépe a rychleji než zkušení odborníci. Právě díky jejich odbornosti je instalace rychlá, navíc nehrozí, že bude solární elektrárna připojena špatně a revizní technik neschválí připojení do sítě. Navíc pokud byste se rozhodli, že to zvládnete sami, může hrozit poškození panelů, na které se nebude vztahovat záruka a vy namísto, abyste ušetřili, zvýšíte plánovanou investici. Využijte tedy raději firem, které za vás vše vyřeší, drží pozáruční servis a zajišťují pravidelnou údržbu. Jedině tak vám bude vaše fotovoltaická elektrárna sloužit desítky let.

Fotovoltaika v ČR

počet FVE a celkový výkon

rokpočet FVEvýkon FVE (MW)
201211 971328,5
201325 152941,7
201428 2481 359
201531 1312 025
201633 0712 292
201735 5712 483
201837 5162 678
201939 1942 817
202041 2182 869
202144 7292 933
202249 2273 150

Komentáře

Emilie Vavroušková Člen SVJ

Dobrý den, v našem bytovém domě Balabenka jsme začali přemýšlet o pořízení fotovoltaiky. Při hledání vhodné firmy nám ale bylo řečeno, že termíny mají až na jaře, protože přes zimu se solární panely montovat nesmí. Je to pravda, nebo máme hledat dál?

    Technik Petr

    Dobrý den paní Vavroušková, jedná se o takovou poloviční pravdu. Z bezpečnostních důvodů se opravdu během zimních měsíců fotovoltaické panely na střechu montovat nemohou, ovšem může dojít k přípravě technické místnosti, umístění střídačů, baterií a položení kabeláže. Na jaře pak tedy dojde jen k montáži samotných panelů a připojení na připravenou infrastrukturu. Díky tomu se celá realizace významně zkrátí, a vy tak budete mít svou FVE připravenou hned na začátku jara.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

Komunitní energetika: Vše, co potřebujete vědět o novém způsobu sdílení elektřiny

Zákon LEX OZE II a koncept komunitní energetiky se bez nadsázky považuje za revoluční změnu ve sdílení elektřiny z fotovoltaických...

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále