Na co se připravit při pořizování FVE

Zjednodušte si proces přechodu na nový zdroj energie a připravte se na to, co vás se solárními panely na střeše vašeho bytového domu čeká.

Na co se připravit při pořizování FVE

Instalace zelené energie nepatří k nejjednodušším procesům. Nejsme tu ale proto, abychom vás od přechodu na ekologické řešení odradily, právě naopak. Proto jsme si pro vás připravili seznam věcí, na která je potřeba se připravit.

Proces výběru firmy, se kterou budete výstavbu realizovat

I s dotacemi se jedná o relativně velkou finanční investici. Je proto potřeba důkladně zvážit, komu svěříte výstavbu FVE řešení. Radíme vybírat podle zkušeností a referencí dodavatelů, a jejich zpracované nabídky.

Revize rozvodů a stavu střechy

Z hlediska zodpovědnosti jde stav elektrických rozvodů a údaje o nosnosti a zatížení střechy za správcem bytového domu. Z toho důvodu se doporučuje, před samotnou realizací, provést revize těchto skutečností, abyste mohli firmě provádějící realizaci předat aktuální informace o stavu vašeho bytového domu.

Byrokratické procesy

Každá kvalitní a zkušená firma v oboru by vás měla obeznámit s tím, jaká povolení budete potřebovat, než se do výstavby pustíte, a kde o ně zažádat. Ty největší profesionálové v oboru dokonce veškerá povolení vyřídí za vás!

Žádost o dotaci

Tento krok nesmíte přeskočit. Opět platí, že zkušené firmy vás nasměrují tak, aby byl proces žádání o dotace co nejkratší. Ty nejlepší firmy si dokonce mohou vzít celý proces dotací za svůj.

Příprava domu na realizaci

Jedná se především o odstranění či úpravu střešních prvků, které by mohly výstavbu FVE narušovat. Stejně jako v předchozích bodech platí, že kvalitní firmy vám s tímto krokem pomohou. A pokud chcete být napřed, podívejte se na náš přehled.

Samotná realizace FVE

Výstavba fotovoltaických panelů a dalších příslušných komponentů netrvá sama o sobě nijak dlouho. Rámcově se jedná o pár týdnů, během kterých nebudou obyvatelé vašeho bytového domu příliš omezováni či rušeni.

Údržba a servis

Jakmile jste s výstavbou hotovy, bude kromě počítání ušetřených peněz vaše starost údržba a servis vašeho řešení. Pravidelné čištění panelů a jejich revize, včetně ostatního příslušenství, je zárukou maximální efektivity a značně prodlužuje životnost.

Komentáře

Anonymní Uživatel Předseda SVJ

Jak probíhá vyúčtování, instalují se chytré elektroměry, které údaje odesílají někomu, kdo to vyhodnocuje?
Jak se v takovém systému řeší bateriové uložiště, dává se na patu domu nějaké měření, aby elektrárna věděla, že někdo spotřebovává?

    Technik Petr

    Po dokončení instalace elektrárny se pozve technik od provozovatele distribuční soustavy, který na náklady provozovatele distribuční soustavy provede výměnu stávajícího tříkvadrantového elektroměru za čtyřkvadrantový. Ten započítává i přetoky do sítě, a měření tedy realizuje sám dodavatel elektřiny.
    Bateriové úložiště se instaluje vedle střídače (max do 10m kabelové trasy). Elektrárna dostává informace od chytrého měřáku, který se montuje do domovního rozvaděče.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále

Co vyžadovat od dodavatele při výběrovém řízení na fotovoltaiku na váš bytový dům

Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) na střeše bytového domu je významnou investicí, která má zásadní dopad na energetickou soběstačnost...

Číst dále