O co bez fotovoltaické elektrárny přícházíte?

Co vás může čekat v případě, že realizaci fotovoltaické elektrárny na vašem bytovém domě budete i nadále odkládat?

Budoucnost energetického trhu je velmi nejistá a souvisí s nejistou situací ve světě kolem nás. Zdražování energií, které započalo na začátku roku 2022, trhem otřáslo a nedá se předpokládat, že by se během pár měsíců či let situace vrátila do bodu, ve kterém před zmiňovanou krizí byla. Co vás čeká, pokud se rozhodnete oddálit možnost stát se energeticky nezávislým objektem?

Zůstanete závislí na dodavatelích

Ceny elektřiny jsou v současnosti velmi nestabilní, a je třeba si přiznat, že současná politická a ekonomická situace ve světe bohužel nahrává jejím růstům. S fotovoltaickou elektrárnou na střeše vašeho bytového domu můžete přitom dosáhnout velkých úspor, které se budou v budoucnu ještě více projevovat. Návratnost vaší počáteční investice přitom můžete odhadovat na 7–15 let v závislosti na velikosti a výkonu panelů. Fotovoltaické panely přitom nemusí být pouze zdrojem výroby elektrické energie, lze je také používat i k vytápění, či k ohřevu vody. Zkrátka čím více využití pro ně najdete, tím více ušetříte.

Domy s nainstalovanou FVE vás v konkurenčním boji při prodeji domu porazí

Nezávislost na dodavatelích výrazně zvyšuje prodejní cenu vašeho domu i jednotlivých bytů. V budoucnu o ně bude stoupat zájem, což můžeme pozorovat již dnes. Je proto vhodné začít o instalaci a vhodném řešení přemýšlet co možná nejdříve, jelikož právě rostoucí zájem o fotovoltaiku způsobuje neustále se prodlužující dobu dodání u všech firem. Některé z nich musí dokonce už dnes odmítat nové klienty, jelikož nemají kapacity na rostoucí poptávku po realizacích.

A na závěr poznámka – rostoucí zájem automaticky nezpůsobuje snižování cen za realizaci FVE.

Komentáře

Jana Poděbradská Člen SVJ

Jak je na tom trh nyní? Slyšela jsem, že už není vhodná doba, že si nemůžeme sáhnout na takové úspory, jako tomu bylo dříve?

    Technik Jiří

    Dobrý den, doba stále je a v budoucnu i nadále bude nakloněna výstavbě fotovoltaických elektráren na střechách bytových domů. Jedině tak se totiž dokážete v budoucnu ochránit před náhlým zvyšováním cen elektřiny – energie ze Slunce tu bude vždy. Cena fotovoltaických elektráren navíc neroste, ceny zůstávají stejné a naopak se posouvají použité technologie. Dnes tedy můžete vyrábět více elektřiny a nevyužitou energii si ukládat v bateriích s velkou kapacitou.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Jak funguje fotovoltaický panel?

Fotovoltaická elektrárna je fenoménem dnešní doby a řada bytových domů již přistoupila k realizace vlastní FVE, což kromě jiného...

Číst dále

10 důvodů proč ukládat přebytečnou energii do baterií

Proč si pořizovat k fotovoltaické elektrárně i baterii a akumulovat přebytky energie? A jaké jsou hlavní výhody tohoto řešení?

Číst dále

Na co se dá využít energie ze solárních panelů

Jak využít energii, kterou nám FVE vyrábí? A na co vše se dá v bytovém domě použít?

Číst dále