Na co se dá využít energie ze solárních panelů

Jak využít energii, kterou nám FVE vyrábí? A na co vše se dá v bytovém domě použít?

Na co se dá využít energie ze solárních panelů

Elektrická energie vyrobená fotovoltaickou elektrárnou stále budí zvědavost a zájem těch, kteří ještě neměli příležitost vyzkoušet ji ve své vlastní domácnosti. Na internetu se můžeme setkat s nejrůznějšími dotazy, jak a kde takto vyrobenou energii využít, zda je možné ji použít na ohřev vody, na topení, elektrospotřebiče v domácnosti, nebo například k dobíjení elektroauta. Odpovědi v online prostředí se obvykle liší a rozhodně ne všechny jsou vždy správné a pravdivé. Pojďme si tedy v krátkosti shrnout, jak to s využitím energie vyrobené fotovoltaikou ve skutečnosti je.

Jak dochází k výrobě energie z fotovoltaické elektrárny?

V každém domě je před instalací FVE (fotovoltaické elektrárny) pouze jeden jediný přívod energie z distribuční soustavy, a v současnosti na českém trhu existuje několik energetických společností, které se zabývají prodejem energie z distribuční sítě koncovým zákazníkům. Jakmile se na bytovém domě vybuduje fotovoltaická elektrárna s akumulační baterií, připojí se takto vyrobená energie do rozvaděče a z něj potom odebírají elektřinu domácí elektrospotřebiče a zařízení. Energie z FVE má při spotřebovávání přednost před energií z distribuční soustavy – z distribuční soustavy se odebírá energie pouze tehdy, spotřebuje-li se veškerá energie z FVE.

Na co lze využít energii vyrobenou z FVE?

Elektrická energie vyrobená fotovoltaickou elektrárnou je tedy shodná s tou, kterou odebíráme z distribuční sítě. Není tedy nutné rozlišovat, jaký spotřebič můžeme použít a jaký ne, jediné, co má na použití vliv je množství takto vyrobené a uložené energie. Energii z FVE lze využít na cokoliv, co vyžaduje přísun elektřiny, ať už je to fén na vlasy, rychlovarná konvice nebo například osvětlení.

Jak to všechno vypadá v praxi?


Fotovoltaická elektrárna umístěná na střeše bytového domu vyrábí elektřinu ze slunečního záření a denního světla. Skrze rozvaděč napájí tato elektřina ledničku, mrazák, nebo bojler na ohřívání teplé vody. Veškerá elektrická energie, která nebyla spotřebována, se během dne ukládá do záložné baterie, kde čeká na další využití. K plnému provozu domácnosti a vůbec všech elektrospotřebičů dojde ve chvíli, kdy se po celém dni, často unaveni, vracíme z práce domů. Zcela automaticky si pustíme televizi, v mikrovlnce ohřejeme večeři, nebo zapneme rychlovarnou konvici, abychom si uvařili kávu nebo čaj. Mobilní telefon, notebook nebo tablet dáme do nabíječky a přečteme si zprávy, které nám během dne přišly. A zde přichází hlavní výhoda fotovoltaické elektrárny pro SVJ – takto spotřebovaná energie je díky fotovoltaice, která pro nás za celý den veškerou potřebnou energii vyrobila, již zdarma.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále

Co vyžadovat od dodavatele při výběrovém řízení na fotovoltaiku na váš bytový dům

Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) na střeše bytového domu je významnou investicí, která má zásadní dopad na energetickou soběstačnost...

Číst dále