Příprava na realizaci FVE v bytovém domě

Buďte napřed a připravte se s předstihem na montáž solárních panelů a dalšího příslušenství, které FVE přinese do vašeho bytového domu.

Příprava na realizaci FVE v bytovém domě

Pro služby v oblasti fotovoltaiky je zapotřebí najít spolehlivou dodavatelskou firmu. Po souhlasu klienta se domluví termín nezávazné technické prohlídky, kdy dojde k posudku od technika. Velké firmy vám tuto možnost nabízí zdarma a dokáží vám nejen sestavit nabídku na míru, ale také vyřešit všechny náležitosti včetně vyřízení dotace. Kam se může instalovat solární elektrárna a jaké záležitosti jsou k tomu potřeba vyřešit?

Správné solární podmínky

Splňuje vaše střecha ideální solární podmínky pro FVE? Fotovoltaika se dá instalovat prakticky všude, kde jsou vhodné světelné podmínky. To znamená, že umístění střechy nesmí být orientováno výhradně na sever a nejlepší umístění FVE je při orientaci střechy na jih, popř. na jihovýchod či jihozápad. Výborný výsledek zajistí také kombinace východ-západ, kdy jde na solární panely světlo delší dobu ráno a večer.

Bytové domy mají většinou plochou betonovou střechu. Na takový typ střechy se solární panely instalují pomocí samozátěžových hliníkových konstrukcí, aby si jednotlivé panely navzájem nestínily. Toto řešení je ke střeše velmi šetrné, jelikož nevyžaduje žádný zásah v podobě provrtávání či kotvení.

Nosnost střechy

Jeden fotovoltaický panel váží kolem 20 kg. Je vsazen do konstrukce z hliníku, což je kov, který se vyznačuje svojí lehkostí. Jestliže uvažujete o pořízení fotovoltaické elektrárny na střechu bytové nebo třeba administrativní budovy, můžete si nechat zjistit, jakou nosnost má vaše střecha. To vám poskytne příslušný statik vypracováním statického posudku. Fotovoltaická elektrárna se pak případně může nechat např. pouze na části střechy s tím, že by se po zajištění konstrukce mohla časem zvětšit. Kromě nosnosti a zatížení střechy byste měli zkontrolovat také stav vašich elektrických rozvodů.

Povolení na instalaci panelů na střechu

Na instalaci FVE do 50 kWp nemusíte žádat o stavební povolení, pokud nebydlíte v památkové zóně, a popř. pokud vaše fotovoltaická elektrárna nezavazí vašemu okolí. Pro stavební povolení je zapotřebí se obrátit na příslušný úřad.

Finanční analýza investice a její návratnosti

S fotovoltaikou lze ušetřit až 70 % na účtech za energie. S vyšší počáteční investicí pomůže dotace z programu Nová zelená úsporám. Výše příspěvku se odvíjí od nákladnosti solárního systému. Návratnost investice se pohybuje v období do deseti let, dotace však tento proces výrazně urychlují.

Komentáře

Michal Rost Člen SVJ

Dobrý den, nerozumím jedné věci – pokud je střecha plochá, jak se docílí maximálního výkonu panelů?

    Technik Luboš

    Dobrý den, v případě, že se fotovoltaická elektrárna instaluje na bytový dům s plochou střechou, využívá se hliníkové konstrukce, která panel dokáže naklonit tak, aby na něj paprsky dopadaly pod správným úhlem a účinnost článků byla maximální.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Z chalupy na sídliště do bytu – jak funguje komunitní energetika v praxi?

Přemýšleli jste o tom, jak si posílat vyrobenou energii z FVE na střeše vaší chalupy do městského bytu?

Číst dále

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále