Servis a údržba FVE
I přesto, že solární panely vyžadují minimální údržbu, jejich pravidelné čištění je nutností. Při znečištění aktivní plochy panelů musíme počítat s tím, že dojde ke snížení výkonu o 10 až 20 %. Pokud budete udržovat vaše solární panely v jejich nejlepším stavu, můžete očekávat, že budou fungovat optimálně a zůstanou bez jakýchkoli bezpečnostních rizik a zajistí, že budou i nadále dodávat energii vašemu domovu nebo firmě po mnoho let. Naštěstí není péče o fotovoltaické panely nikterak náročná ani nákladná.
Dokonalé vlastnosti panelů
Pravidelná údržba je přímo nutností, protože především hromadění prachu nepříznivě ovlivňuje výkon vašeho panelu. Jak často by se měly čistit, je však ovlivněno mnoha faktory. Obecně platí, že by se čištění mělo provést alespoň jednou nebo dvakrát ročně. V některých lokalitách jim ale může prospět častější čištění. Velkou výhodou jsou samočistící vlastnosti solárních panelů. Jejich náklon zajistí, že se velká část nečistot spláchne. Obecně platí, že solární panely vyžadují nepatrné čištění a údržbu v oblastech, kde dochází k pravidelnému úhrnu srážek. Déšť může smýt velkou část nečistot a prachu, které by mohly bránit solárním panelům absorbovat maximální množství slunečního světla. Nečistota se však může časem nahromadit a je tedy potřeba nespoléhat pouze na déšť. Velkým strašákem se může zdát sníh, ale právě díky náklonu panelů z něj strach mít nemusíte. Veškerý sníh po nich jednoduše sklouzne.
Životnost FVE a odolnost
Solární panely jsou stále populárnější pro uspokojení energetických potřeb domácností. Absorbováním slunečního světla vytváří proud, který se přeměňuje na použitelnou elektřinu. Přestože jsou panely velmi odolné vůči teplu, vlhkosti či UV záření, generované množství energie závisí na absorpci slunečního světla, takže pokud jsou solární panely špinavé, nejsou tak účinné nebo nákladově efektivní, jak by mohly být.
Co panelům škodí
Tak jako na jakémkoliv jiném povrchu v interiéru nebo exteriéru se i na panelech usazují různé nečistoty. Pokud jsou v blízkosti vašich solárních panelů stromy, zejména listnaté, budou na nich brzy nánosy listí a větví. Stromy zároveň přitahují ptáky, a proto se nejspíš nevyhnete ani znečištění od ptačího trusu. Množství usazenin může ovlivňovat jak samotný sklon panelů, tak prostředí, v jakém se vaše obydlí nachází. Panely instalované v oblastech s vysokou úrovní znečištění, zejména v blízkosti továren, dálnic nebo letišť, budou vystaveny vysoké úrovni špíny a nahromadění prachu a budou vyžadovat častější a důkladnější údržbu.
Pokud chcete mít představu o tom, do jaké míry mohou vaše solární panely být znečištěné, stačí se podívat na parapet vašich oken. Ty vám totiž napoví, v jakém prostředí bydlíte – stačí je čistit jednou za pár měsíců, nebo nestačí ani jednou týdně? Tak odhadnete, v jakém stavu budou vaše panely.
Za pomoci odborníků
Když se rozhodnete, že čištění solárního panelu přenecháte profesionálům, je možné využít některou z odborných firem, které na trhu působí. Případně můžete využít služeb dodavatelů, kteří se jednak starají o servis panelů, ale zároveň budou schopni zajistit i pravidelnou údržbu. Pokud jsou solární panely příliš vysoké na to, aby na ně nebylo možné pohodlně dosáhnout, nebo jsou umístěny na strmém nebo kluzkém místě, v takovém případě by si majitelé domů měli najmout odbornou pomoc, aby se vyhnuli potenciálně vážným zraněním. Profesionály si zavolejte také v případě, že vám vaše zdraví nebo aktuální stav nedovolí lézt na střechu anebo pokud si jednoduše jen nejste jisti lezením na střechu.
V současné době se do popředí dostávají i tzv. nanotechnologie. Na trhu jsou přípravky na nano impregnaci skelných ploch, díky nimž se na povrchu v mnohem menší míře usazují nečistoty a různé drobné částice. A pokud i tak dosednou na plochu ošetřenou nano impregnací, déšť je poměrně úspěšně smyje z povrchu zařízení.
Profesionálové v oblasti úklidu si dokážou poradit s obtížnými problémy a zajistí, že nebudete vystaveni žádnému riziku spojenému se vstupem na střechu. Koordinace s odborníky vám může zaručit ty nejlepší standardy čištění.
Potřebujete zařídit FVE?
Zvládnete to i sami
Pokud si chcete čištění solárních panelů vyzkoušet sami, určitě v první řadě myslete na bezpečnost. V rámci bezpečnosti byste nikdy neměli být na střeše, aniž byste byli připevněni a měli na hlavě přilbu. Pro čištění solárních panelů zvolte spíše chladnější dny, protože minimalizují riziko prasknutí skla. Většinou si vystačíte s přípravky a materiály, které máte běžně doma. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků a zajistit, že své solární panely žádným způsobem nepoškrábete, jednoduše použijte vodu a měkkou neabrazivní houbu nebo hadřík k odstranění špíny a nečistot.
1. Odstranění suchých nečistot
Na solárních panelech se hromadí listí, ptačí trus a prach. I když déšť něco z toho spláchne, je potřeba zbytek nečistot odstranit, a to za použití jemného kartáče s měkkými štětinami. Pokud je to možné, připojte kartáč k teleskopické tyči, abyste lépe dosáhli na všechna místa. V případě potřeby použijte žebřík nebo za pomoci bezpečnostních opatření vylezte na střechu.
2. Čištění pomocí vody
Voda je nejdůležitějším aspektem v čištění solárních panelů. Poté, co odstraníte suché nečistoty kartáčováním, přijde na řadu zahradní hadice k odstranění většiny zbývajících nečistot na solárních panelech. Vyvarujte se použití vysokotlakých nástavců na hadici, které mohou vytvořit na povrchu panelů jemné prasklinky.
3. Drhnutí problémových oblastí
Po odstranění většiny nepořádku lze problémovým oblastem věnovat zvýšenou pozornost houbou, stěrkou nebo měkkým hadříkem. Jemné opakované čištění je vhodnější, protože agresivní drhnutí může panely poškrábat. Pokud potřebujete použít mýdlo, nepoužívejte nic silnějšího nebo drsnějšího než běžný mycí prostředek na mytí nádobí. Nejlepší je používat mýdla šetrná k životnímu prostředí a bez chemikálií, protože neublíží vašim rostlinám ani zvířatům.
Pravidelná údržba se vyplácí…
Pokud ale alespoň preventivně nezkontrolujeme panely, nemůžeme vědět, v jakém je stavu. Preventivní prohlídky alespoň 1x do roka a pravidelná údržba jsou základním předpokladem, že vám zařízení bude fungovat bezproblémově a efektivně po celou výrobcem udávanou životnost produktu. To je v případě fotovoltaických panelů zhruba 25 až 30 let.
Komentáře
Milena Ondráčková Člen SVJ
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak často je potřeba provádět servis a údržbu fotovoltaické elektrárny? Děkuji.
Technik Karel
Obecně se doporučuje provádět servis a údržbu fotovoltaického systému alespoň jednou ročně. Během servisu se kontroluje stav solárních panelů, přípojek a elektrických komponentů. Dále se provádí čištění panelů od nečistot a kontrola výkonu celého systému. Při běžném servisu se kontroluje i funkčnost a účinnost panelů, S tím vám během roku může pomoct i monitoring FVE.
Související rady
Nejen o připravenosti bytových domů na komunitní fotovoltaiku jsme si popovídali s Martinem Krohem z DMS ČR.
Číst dáleVyužijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!
Číst dáleZákon LEX OZE II a koncept komunitní energetiky se bez nadsázky považuje za revoluční změnu ve sdílení elektřiny z fotovoltaických...
Číst dále
Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.
Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě