Technologie na střeše bytového domu – fotovoltaické panely
Představme si nejen solární panely – stavební kámen každé fotovoltaické elektrárny. Jak fungují a z čeho se skládají?
Podívejme se na základní stavební kámen fotovoltaické elektrárny, na panely. Představíme vám blíže nejen, z čeho se takový panel vlastně skládá, z jakého materiálu se vyrábí, na jakém funguje principu, ale také jaký je rozdíl mezi klasickým a flexi panelem.
1. Z čeho se fotovoltaický panel skládá
Fotovoltaický panel se skládá z fotovoltaických článků, které jsou do sebe serio-paralelně zapojeny. Panely jsou rovněž běžně vybaveny ochranným hliníkovým nebo duralovým rámem a kryty speciálním tvrzeným sklem, které panel chrání před povětrnostními podmínkami. Mezi samotnými články a tvrzeným sklem se dále nachází další vrstva, která chrání články před mechanickým poškozením, může se jednat například světlo propustný gel Ethylen-vinyl acetát (EVA). Ze zadní strany jsou panely chráněny dalším materiálem, například laminátovou deskou.
2. Z čeho je fotovoltaický panel vyroben
V současnosti jsou nejvíce rozšířeny fotovoltaické panely na bázi křemíku, ať už Si monokrystalické, polykrystalické či amorfní na bázi tenkých vrstev. Křemík má mnoho výhod. Je hojně zastoupen v zemské kůře dokonce jako jeden z nejrozšířenějších prvků. Proto je relativně levný, je snadno dostupný, není jedovatý a je nejvíce používaným a asi i nejlépe prozkoumaným polovodičem. V přírodě se vyskytuje většinou ve formě křemene neboli oxidu křemičitého (SiO2). V této formě je mechanicky odolný a chemicky stabilní, drobná zrnka křemene tvoří všem dobře známý křemenný písek.
3. Na jakém principu panely fungují
Fotovoltaické panely fungují na principu fotoelektrického jevu. Zjednodušeně se jedná o jev, při kterém dochází k emisi elektronů z látky, na kterou dopadá elektromagnetické záření, v tomto případě solární radiace. Ozařovanou látkou jsou zde vhodně umístěné fotovoltaické panely, jejichž primární funkční jednotkou jsou fotovoltaické články. Tyto články jsou v podstatě velkoplošné polovodičové diody, jejichž základem jsou zpravidla tenké křemíkové destičky s vodivostí typu P a N (P – anoda, N – katoda).
Jeden fotovoltaický článek typicky vygeneruje napětí o hodnotě přibližně 0,5 V, což je pro běžné využití poněkud málo. Pro dosažení většího provozního napětí se jednotlivé články spojují do série a sestavují se z nich samotné fotovoltaické panely. Jmenovité napětí fotovoltaického panelu je dáno sumou elementárního potenciálu jednotlivých článků. Po sériovém zapojení více článků jsme schopni získat provozní napětí 12 V, 24 V nebo 48 V, což jsou již hodnoty použitelné pro různé typy fotovoltaických aplikací.
Fotovoltaický panel se skládá z fotovoltaických článků, které jsou do sebe sério – paralelně zapojeny. Panely jsou rovněž běžně vybaveny ochranným hliníkovým nebo duralovým rámem a kryty speciálním tvrzeným sklem, které panel chrání před povětrnostními podmínkami. Mezi samotnými články a tvrzeným sklem se dále nachází další vrstva, která chrání články před mechanickým poškozením, může se jednat například světlo propustný gel Ethylen-vinyl acetát (EVA). Ze zadní strany jsou panely chráněny dalším materiálem, například laminátovou deskou.
4. Klasický či flexi panel?
V dnešní době se využívají dva druhy fotovoltaických panelů. Klasický, jinak nazývaný rigidní panely a flexibilní, zkráceně flexi panely. Hlavním rozdílem mezi nimi je, že zatímco klasický panel se hodí zejména na otevřený prostor čili v našem případě na střechu bytového domu, flexibilní panely mají až čtyřikrát nižší hmotnost, a mohou se tedy umístit tam, kde pro klasické panely není místo – na střechy s nižší nosností nebo na fasády.
Klasické panely mají, jak jsme zmínili výše, ochranný hliníkový nebo duralový rám a kryt ze speciálního tvrzeného skla. Flexibilní panely mají oproti klasickým ale dvě nevýhody, zaprvé nejsou tak efektivní, a zadruhé mají nižší životnost. Své využití ale najdou tam, kde se umístění klasických panelů nedá doporučit například z hlediska bezpečnosti.
Komentáře
Vilemína Jánská Člen SVJ
Dobrý den, můžeme si panely během pylové sezóny čistit sami, nebo je potřeba povolat nějakou firmu?
Technik Karel
Dobrý den, panely si můžete od pylu očistit sami, stačí vám k tomu voda a případně čistý jemný hadřík. Každopádně doporučujeme provést alespoň jednou ročně revizi spojenou s profesionálním čištěním, která zaručí dlouhou životnost celého systému.
Související rady
Jak se při výběru dodavatele FVE nenechat zlákat na nízké ceny? Sázejte na kvalitní komponenty a následný servis vaší fotovoltaiky!
Číst dálePřemýšleli jste o tom, jak si posílat vyrobenou energii z FVE na střeše vaší chalupy do městského bytu?
Číst dálePrůběhové měření značně zefektivní sdílení elektřiny a následné vyúčtování v bytových domech. Jak bude probíhat a kde se...
Číst dále
Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.
Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě