Kdy se vyplatí použít flexi panely na váš bytový dům

Technologie jdou neustále kupředu a podobně je tomu i ve fotovoltaice. Flexi panely se vyznačují velmi nízkou hmotností a flexibilními možnostmi umístnění.

Kdy se vyplatí použít flexi panely na váš bytový dům

Současné technologie přinášejí řešení i pro bytové domy, které nedisponují střechou s potřebnou nosností pro klasické solární panely. Zmiňovanou alternativou jsou tzv. flexi panely. Jak již název napovídá, nejedná se o klasické fotovoltaické články připevněné na pevné konstrukci. Flexi panely jsou připevněny na flexibilní desce, která se díky své ohýbatelnosti snadno přizpůsobí různým tvarům povrchu. Své využití tak najde i na atypických střechách různých tvarů a sklonů, kde by klasické panely nenašly využití díky své složité a pevné konstrukci.

Zásadní výhodou flexi panelů je jejich lehkost, která je oproti klasickým panelům až třetinová. Díky tomu najdou FVE sestavené z těchto panelů uplatnění i na střechách s nižší nosností a vyšší zátěží, nebo dokonce například na nafukovacích halách. Flexi panely mají velmi jednoduché ukotvení díky přicvaknutí skrze karabiny, a tak je jejich instalace a následné odmontování záležitostí několika málo minut.

Ačkoliv se mohou flexi panely zdát jako lehce poškoditelné, opak je pravdou. Odolnost je velmi vysoká a nehrozí, že by je déšť či malé kroupy vyřadily z provozu. Odolnost se odráží také v ceně flexi panelu, která je vyšší, než u klasických panelů. Vyšší cena je ale kompenzována faktem, že není potřeba pořizovat drahé konstrukce na již zmiňované ukotvení, a tak se ve výsledku dokážete dostat na cenu srovnatelnou za fotovoltaickou elektrárnu složenou z klasických solárních panelů.

Zajímavou možností může být i umístění na jinak nevyužité plochy domu, např. fasády či balkony. U každého solárního panelu je ovšem důležité, pod jakým úhlem dopadají na jednotlivé fotovoltaické články sluneční paprsky. Tento fakt se dá u klasických panelů s pevnou konstrukcí ovlivnit úpravou sklonu panelu vůči střeše, u flexi panelů se ovšem sklon koriguje mnohem složitěji. Kvůli tomu se využití na fasádách domů, které se tyčí kolmo k zemi, jeví jako méně účinné, a taková FVE tak nedokáže produkovat dostatek energie, aby návratnost investice byla v rozumném horizontu.

Komentáře

Daniel Hyndrák Člen SVJ

Když jsou flexi panely tak lehké, můžeme je umístit na fasádu našeho domu?

    Technik Martin

    Dobrý den, fasáda by sice panely snadno unesla, ovšem úhel, pod kterým dopadají paprsky na stěnu kolmou k zemi, je pro výrobu elektrické energie nevhodný a množství vyrobené energie by bylo velmi nízké. Flexi panely najdou využití díky své nízké váze spíše na střechách s nižší nosností.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Řiďte se při výběru dodavatele FVE několika jednoduchými radami a nenaletíte!

Jak se při výběru dodavatele FVE nenechat zlákat na nízké ceny? Sázejte na kvalitní komponenty a následný servis vaší fotovoltaiky!

Číst dále

Z chalupy na sídliště do bytu – jak funguje komunitní energetika v praxi?

Přemýšleli jste o tom, jak si posílat vyrobenou energii z FVE na střeše vaší chalupy do městského bytu?

Číst dále

Jak předávání dat z průběhového měření zlepšuje správu fotovoltaických systémů v bytových domech?

Průběhové měření značně zefektivní sdílení elektřiny a následné vyúčtování v bytových domech. Jak bude probíhat a kde se...

Číst dále