Průběh instalace fotovoltaické elektrárny v bytovém domě

Co je nezbytnou součástí každé fotovoltaické elektrárny a její realizace? Na které technologické prvky by se měl váš bytový dům připravit?

Průběh instalace fotovoltaické elektrárny v bytovém domě

Pořízení fotovoltaické elektrárny není úplně jednoduchá záležitost, ale také se není čeho bát, pokud se na její realizaci dobře připravíte a ze široké nabídky se vám podaří vybrat firmu, která splňuje potřebné náležitosti. To může mnohé usnadnit. Jsou prvky, bez kterých se neobejdete i prvky, do kterých je vhodné zainvestovat více.

Bez panelů to nepůjde

U fotovoltaických panelů vycházíme ze tří základních typů a tak je dobré vybrat ty, které budou pro vaše možnosti nejvhodnější. Monokrystalické, polykrystalické nebo amorfní panely. Většina se vyrábí z křemíku, liší se ale způsobem výroby a od toho se odvíjí účinnost i cena.

Monokrystalické panely mají nejvyšší účinnost – kolem 20%, stačí jich menší množství, ale jsou dražší. V případě omezeného prostoru, a dobré orientace vůči slunci, dodají nejvyšší výkon ze všech typů a v ČR navzdory ceně jsou nejpoužívanější. Výroba polykrystalických panelů je jednodušší, proto jsou i levnější. Mají také o něco nižší výkon 15 až 17 %, jsou náročnější na prostor. Výhodou je, že lépe zachytí světlo dopadající z ostřejších úhlů, proto mohou poskytnout stabilnější výkon FVE během dne. Amorfní křemíkové panely mají nejnižší účinnost cca 11%. Dokážou ale vyrobit elektřinu i z rozptýleného světla. Jsou proto efektivnější na podzim nebo v zimě, kdy je přímého slunečního svitu méně. A nespornou výhodou je jejich minimální tloušťka a hmotnost. Dají se vrstvit a instalace je tak flexibilní.

V kvalitě a výkonnosti panelů hraje ještě roli výběr výrobce, jeho inovace nebo záruky, protože s přibýváním let, účinnost výkonnosti panelů klesá. A klíčová je právě účinnost a výstupní výkon.

Baterie pro zásobu elektřiny

Pokud chcete uchovat elektřinu na dobu, kdy slunce nesvítí, bez bateriového úložiště se také neobejdete. To se během slunečního dne nabije a uloženou energii z něj lze následně čerpat. Výběr velikosti bateriového úložiště závisí mimo jiné na tom, zda jde o tzv. ostrovní systém – jste odpojeni od distribuční sítě a vaše baterie budou jediným zdrojem elektřiny, nebo tzv. hybridní/síťový provoz – zůstanete připojeni k distribuční síti, a čerpáte také elektřinu od svého dodavatele. Ideálně by bateriové úložiště mělo být přizpůsobeno velikosti fotovoltaického systému.

Také u bateriových systémů najdeme rozdíly ve vybavení i výkonnosti. Lze vybírat převážně z lithium-iontových baterií ve vysokonapěťové (HV) a nízkonapěťové (LV) oblasti.  Pokud je na vysokonapěťovou baterii napojen hybridní střídač, lze vytvořit velmi účinný bateriový systém. Úložná kapacita [kWh] zase uvádí maximální množství energie, které lze v baterii uložit. V porovnání s vaší průměrnou spotřebou může být důležitým vodítkem pro výběr konkrétního bateriového úložiště.

Technické prvky (měniče, střídače, elektroměry)

Nedílnou součástí fotovoltaické elektrárny jsou kromě panelů nebo baterií i další komponenty FVE. Jako měniče, střídače a samozřejmě elektroměry. Zde nastupuje otázka výběru jednofázového nebo třífázového systému. V ČR je nejběžnější tří fázový měnič, ten máme buď symetrický, nebo asymetrický. Pro FVE je výhodnější ten asymetrický, který je schopen dodávat energii individuálně do každé fáze podle aktuální potřeby, využívá se nejčastěji. Pokud ale máte nižší roční spotřebu, postačí vám i jednofázový fotovoltaický měnič.

Fotovoltaický střídač napětí je srdcem celého systému. Jeho spolehlivost, efektivnost a účinnost, je proto velmi důležitá. Ve spojení s fotovoltaikou se označuje měnič jako přístroj, který obsahuje nejen střídač, ale i AC/DC měnič a usměrňovač- ten umožňuje nabití baterie i při dlouhodobé nepřízni počasí. Hybridní měnič zase dokáže pracovat s akumulací energie, kdy umožňuje ukládání přebytečné energie do baterií.

S vybudováním FVE se změna dotkne také vašeho stávajícího elektroměru. Bez toho správného čtyřkvadrantového, který umí počítat přetoky energie do sítě, nebudete moci připojit fotovoltaiku k distribuci. Navíc požadavky distributorů nejsou jednotné, nicméně je nutné počítat s tím, že distributor musí mít možnost vaši FVE odpojit od sítě v případě nouze.

Rozvody elektřiny

Abyste proud z panelů mohli využívat, potřebujete ho rozvést pomocí kabelových rozvodů do systému a ty doplnit jistícími prvky, přepěťovou ochranou, proudovými chrániči, atd. Kabely vedoucí od panelů jsou vystaveny vnějšímu prostředí, musí být tedy odolné vůči měnícímu se počasí, teplotním rozdílům (-40°C až 70°C), UV záření a mechanickému namáhání. Úprava elektroinstalace tím ale nekončí, další rozvody jsou potřebné pro propojení bateriového úložiště, měniče až do rozvaděče nebo elektrické stanice. Především ve starších domech může vzniknout potřeba rekonstrukce celé vnitřní rozvodové sítě.

Byrokratické procesy – vyřízení dotace – vyřízení povolení – schválení realizace – výběr firmy

Přestože se pravidla pro pořízení a vybudování FVE neustále zjednodušují, stále je nutné počítat s určitým nezbytným byrokratickým procesem, který dobu od vašeho rozhodnutí až po skutečné spuštění, značně prodlužuje. Sice nepotřebujete ani územní rozhodnutí, ani stavební povolení, pokud nejde o památkově chráněnou budovu, ale určitě je nutné vyřídit povolení či schválení připojení ze strany distributora. Jen na výměnu elektroměru, si můžete počkat 30 a více dní. Ze dne na den se nevyřídí ani dotační podpora. V tom všem ale může být nápomocná firma, kterou si pro instalaci vyberete.

S čím vám ale nepomůže, je schválení plánu realizace či výběru firmy, která instalaci provede. K tomu bude potřebná schůze SVJ. Podle občanského zákoníku je pro takové rozhodnutí potřeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků. Případně vás čekají další postupy podléhající konkrétním stanovám vašeho společenství. Celý proces může trvat zhruba půl roku až rok.

Využití přebytečné elektřiny

S přibývajícími domácími fotovoltaickými elektrárnami se stále častěji objevují otazníky v souvislosti se synergickými efekty. Jak naložit s velkým přebytečným množstvím elektřiny, které vzniká v jednom čase. Je proto vhodné uvažovat o případném plánu, jak by se v rámci budovy dala nárazově vyrobená elektřina co nejlépe zužitkovat. Například vybudováním dobíjecí stanice pro elektromobily, ovládání stínící techniky, ohřev teplé vody, a další.

Komentáře

Jan Zástěra Člen SVJ

Dobrý den, jak je to s vyřízením dotace na fotovoltaiku? V papírování se nevyznám, existují nějaké firmy, kam se můžu ozvat, aby mi s vyřízením pomohly? Děkuju!

    Technik Jakub

    Dobrý den, výhodou zkušených a seriózních dodavatelských firem je komplexnost jejich služeb. Pokud tedy takovou firmu zvolíte, nejen že vám většina z nich může poradit s vyřízením dotace, ale dokonce ji mohou kompletně vyřídit za vás.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále

Co vyžadovat od dodavatele při výběrovém řízení na fotovoltaiku na váš bytový dům

Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) na střeše bytového domu je významnou investicí, která má zásadní dopad na energetickou soběstačnost...

Číst dále