Návratnost fotovoltaické elektrárny v bytovém domě

Za jak dlouho se vám vložené peníze do fotovoltaické elektrárny vrátí? Jak se návratnost počítá a jaké faktory ji ovlivňují?

Návratnost fotovoltaické elektrárny v bytovém domě

Návratnost závisí na velkém množství faktorů

Návrat vložených nákladů na pořízení fotovoltaické elektrárny (FVE) závisí na velkém množství faktorů. Jako je její velikost – tedy počet solárních panelů, výkon pořízených panelů, osvětlení střechy, akumulace energie do baterií, pokrytí nákladů z dotačního programu Nová zelená úsporám, či cena elektřiny z distribuční sítě v následujících letech. V neposlední řadě ale také na faktu, na co všechno plánujete elektřinu ze své elektrárny využít. Zda počítáte například jen s osvětlením společných prostor, nebo využitím i pro jednotlivé bytové jednotky, anebo byste rádi tento zdroj použili také pro ohřev teplé vody, nebo plánujete dobíjecí stanici. Obecně se však odhaduje návratnost okolo 7-15 let.

Jedním z prvních faktorů je velikost vaší FVE

Velikost je omezena vhodným prostorem, kam lze panely umístit. U rovné střechy musíme počítat s plochou cca 10 m² pro 1 kWp, u šikmé střechy stačí pro 1 kWp cca 5 m². Se zvyšováním cen za energie a tím i zvýšeným zájmem lidí o FVE byla potřeba dosavadní parametry pro její pořízení a provozování upravit. V letošním roce tak prochází fotovoltaické elektrárny legislativní změnou, která může výrazně ovlivnit také návratnost investic. Zásadní je úprava stropu pro povolení instalovaného výkonu ze současných 10 kWp až do limitu 50 kWp. Jakou kapacitu budete moci nakonec využít, záleží také na nosnosti střechy.

Výkon panelů

Vývoj v oblasti fotovoltaiky je strmý, a tak výkonnost fotovoltaických panelů se neustále zlepšuje. Dnes již běžným standardem je výkon 450 Wp a vyšší.

Akumulace energie do baterie

Bez pořízení dostatečné kapacity baterií efektivita návratnosti klesá. Ale stejně jako výkonnost panelů, i kapacita baterií a jejich životnost se neustále zvyšuje. Počítejme průměrně na každý instalovaný 1 kWp bateriové uložiště o kapacitě 2 až 3 kWh. Kolik energie zůstane v úložišti, ještě záleží na konkrétní spotřebě obyvatel domu, jejich spotřebičích, atd. Výkonnější baterie jsou dalším faktorem, kterým lze zkrátit délku, za jakou se vám vaše náklady vrátí.

Osvětlení střechy a její orientace vůči světovým stranám

Kolik elektrické energie bude schopna vaše FVE vyrobit záleží také na orientaci panelů na střeše vůči světovým stranám. Nejvýhodnější bude jižní strana, nejméně pak severní. Další vliv má také počasí, které ale nelze odhadnout, rozdíly mohou být i 20%. Co si však lze dopředu ověřit, je případné stínění od okolní zástavby, stromů, kopců nebo komínů. Podceněním tohoto faktoru, byste mohli snížit výrobu elektřiny během roku i o třetinu. Negativně může výrobu ovlivnit případné znečištění panelů nebo sněhová pokrývka.

Pokrytí nákladů dotací

Inflace sice zasáhla i pořizovací cenu FVE, ale pokud vezmeme v úvahu nestabilní ceny energií a státní dotace z programu Nová zelená úsporám s garantovanou návratností až 500 tisíc pro bytové domy, vychází její získání a pokrytí vstupních nákladů, ještě výhodněji.

Konkrétní nabídku a návratnost vám spočítá firma realizující FVE

Pořizovací cena i výpočet přibližné návratnosti by měly být součástí projektu na vybudování fotovoltaiky a to v kalkulaci cenových nákladů. Nezanedbatelnou, ale těžko předvídatelnou okolností, je také vývoj ceny elektrické energie na trhu v příštích letech. Při správném navržení a maximálním využívání jejích benefitů, můžete díky úspoře za elektřinu z tohoto zdroje dosáhnout výnosu cca 20%. Takového investičního zhodnocení nedosáhnou ani akcie nebo kryptoměna . Velkou výhodou investice do vlastní FVE je návrat v podobě větší nezávislosti na dodavatelích energií.

Komentáře

Albert Tošovský Člen SVJ

Dobrý den, pošlete mi prosím odhadovanou dobu návratnosti pro náš bytový dům v Sokolově s roční spotřebou 24MWh. Děkuji za vyřízení, Tošovský Albert

    Technik Karel

    Dobrý den, při výpočtu přesné doby návratnosti závisí na různých faktorech, jako je velikost a výkon fotovoltaického systému, náklady na instalaci, úspory na elektřině, případné dotace a také vývoj cen energií. Obecně se doba návratnosti u bytových domů pohybuje v rozmezí 7 až 15 let. Je třeba zohlednit individuální podmínky a provést analýzu návratnosti s ohledem na konkrétní situaci. Doporučuji vaší situaci konzultovat s odborníky, abyste získal přesnější představu o návratnosti investice. Využít můžete například náš kontaktní formulář.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

DPH na fotovoltaiku od ledna 2024 kleslo na 12 %

Začátek roku 2024 přinesl pro budoucí majitele FVE příjemnou změnu v oblasti daňových sazeb. Realizace fotovoltaické elektrárny se...

Číst dále

Jak se změní dotace na fotovoltaiku pro bytový dům od září 2023

Nová zelená úsporám se po prázdninách vrací s novými podmínkami. Připomeňme si, jaké možnosti nám tento dotační program přináší.

Číst dále

10 důvodů proč ukládat přebytečnou energii do baterií

Proč si pořizovat k fotovoltaické elektrárně i baterii a akumulovat přebytky energie? A jaké jsou hlavní výhody tohoto řešení?

Číst dále