Co to je komunitní energetika a jak budete moct sdílet vyrobenou energii z fotovoltaiky?

Připravovaná legislativa o fotovoltaice v České republice zmiňuje pojem komunitní energetika. Co to komunitní energetika je a jak a s kým pomocí ní sdílet vyrobenou elektřinu?

Co to je komunitní energetika a jak budete moct sdílet vyrobenou energii z fotovoltaiky?

Fotovoltaické elektrárny jsou již neodmyslitelnou součástí nejen rodinných domů, ale také především bytových domů, solární panely dnes můžete navíc najít i na střechách velkých hal nebo škol a úřadů. Připravovaná legislativa v České republice chce umožnit sdílení takto vyrobené energie mezi různými budovami v rámci tzv. komunitní energetiky. Co to je komunitní energetika a jak bude sdílení vyrobené elektřiny z FVE probíhat v praxi?

Co to je komunitní energetika?

Komunitní energetika představuje koncept, který umožňuje jednotlivcům, domácnostem nebo menším skupinám lidí či společností sdílet a využívat obnovitelné zdroje energie, jako je právě fotovoltaická elektrárna. Tato forma energetiky vytváří možnost nejen pro vlastní výrobu elektřiny ze solárních panelů, ale také umožňuje sdílet přebytky vyrobené energie s ostatními členy komunity. V praxi to tedy znamená, že přebytečně vyrobená energie, která se neuloží do akumulační baterie, již nebude prodávána zpátky do distribuční sítě, ale bude moct být sdílena do dalších budov, které budou součástí dané komunity – energetického společenství.

Co to je energetické společenství?

Energetické společenství je komunita, v rámci níž je možnost sdílet vyrobenou energii z fotovoltaiky na jednom místě mezi ostatní členy tohoto společenství. V praxi to tedy znamená, že budete moct vyrobenou energii ze své chalupy využívat i ve vašem městském bytě ve chvílích, kdy na chalupě netrávíte čas. Ještě efektivnější je zapojení velkých institucí, například škol, do energetického společenství a komunitní energetiky. Letní prázdniny, kdy má škola omezený provoz, jsou ideální dobou pro výrobu elektrické energie ze solárních panelů, ovšem škola tuto elektřinu nedokáže využívat. Nově bude mít možnost zapojit se do energetického společenství a takto vyrobenou energii sdílet např. v rámci bytových domů na jednom sídlišti.

Od kdy bude možnost elektřinu sdílet?

Z hlediska legislativy čeká komunitní energetika pouze na schválení v senátu a na podpis prezidenta, poslaneckou sněmovnou již návrh prošel. Očekává se, že komunitní energetika by tak své ukotvení v zákoně měla nalézt v průběhu roku 2024.

Zákon o komunitní energetice výrazně ovlivní energetickou nezávislost na dodávkách elektrické energie. Jedná se o další krok, který zajistí snížení výdajů za elektřinu a povede k větší soběstačnosti nejen bytových domů, ale celých komunit.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Jak předávání dat z průběhového měření zlepšuje správu fotovoltaických systémů v bytových domech?

Průběhové měření značně zefektivní sdílení elektřiny a následné vyúčtování v bytových domech. Jak bude probíhat a kde se...

Číst dále

Registrace do Elektroenergetického Datového Centra (EDC): Co to znamená pro bytové domy?

Jak bude probíhat registrace do EDC? Kdy to bude možné? A jak se na to mohou bytové domy připravit?

Číst dále

O realizaci FVE z pohledu správce bytového domu s Martinem Krohem z DMS ČR

Nejen o připravenosti bytových domů na komunitní fotovoltaiku jsme si popovídali s Martinem Krohem z DMS ČR.

Číst dále