Co to je tlačítko rychlého vypnutí a jak funguje

Tlačítko rychlého vypnutí, také známé jako STOP tlačítko, je jednou z technologií, které dokáží zabránit vzniku požáru fotovoltaické elektrárny na bytovém domě.

Co to je tlačítko rychlého vypnutí a jak funguje

V současném světě se stále více spoléháme na obnovitelné zdroje energie, jako jsou právě fotovoltaické elektrárny, které jsou čím dál tím častěji umísťovány na střechy bytových domů. Tyto solární systémy jsou účinným způsobem, jak generovat elektrickou energii z nekonečného zdroje – slunce. S nárůstem instalací fotovoltaických elektráren na střechách bytových domů se také zvýšila důležitost monitoringu FVE a bezpečnosti a prevence před požáry. Jednou z klíčových technologií pro minimalizaci rizika požárů je tzv. tlačítko rychlého vypnutí.

Co to je tlačítko rychlého vypnutí?

Tlačítko rychlého vypnutí (známé také jako STOP tlačítko nebo rapid shutdown) je bezpečnostní zařízení integrované do fotovoltaických elektráren, které umožňuje rychlé a účinné odpojení solárního systému od zdroje napájení. Tato technologie slouží k minimalizaci rizika požárů, která mohou vzniknout v důsledku elektrického zkratu nebo jiných poruch v solárním systému.

Jak tlačítko rychlého vypnutí funguje?

Tlačítko rychlého vypnutí pracuje na principu okamžitého vypnutí stejnosměrného proudu v solárním systému. V případě nouze nebo potřeby rychlého odpojení se systém deaktivuje a zastaví tok elektrického proudu. To snižuje riziko vznícení a minimalizuje možnost vzniku požáru. Tímto způsobem se elektrický proud v solárním systému zastaví na úrovni střechy, což umožňuje rychlou reakci v případě nebezpečí.

Technologie proti vypuknutí požáru

Fotovoltaické elektrárny mají skvělý potenciál pro generování elektrické energie, ale nekontrolovaný elektrický proud může způsobit zvýšené riziko požárů FVE. Tlačítko rychlého vypnutí je klíčovým prvkem v minimalizaci tohoto rizika. Tím, že umožňuje rychlé odpojení solárního systému, snižuje se pravděpodobnost vzniku požáru v případě poruchy nebo nehody.

Zkušení dodavatelé poradí

Zkušené dodavatelské firmy v oblasti fotovoltaiky nabízejí tuto technologii jako součást svých služeb. Je důležité konzultovat s odborníky, kteří znají nejen instalaci fotovoltaického systému, ale právě také moderní bezpečnostní prvky, jako je tlačítko rychlého vypnutí. Tito dodavatelé budou schopni nejen nainstalovat solární systém správně, ale také zajistit bezpečnost celého systému. V době, kdy se spoléháme na stále více výrobu elektřiny pomocí FVE na bytových domech, je důležité brát v úvahu bezpečnostní aspekty a minimalizovat rizika požáru.

Komentáře

Roman Zákoucký Majitel nemovitosti

Musí být vždy optimizery nebo to jde odpojit i jinak?

    Technik Martin

    Dobrý den, na základě našich zkušeností doporučujeme optimizéry vždy instalovat. Jedná se o nejjednodušší a zároveň nejefektivnější způsob, jak monitorovat fungování fotovoltaické elektrárny a zamezit případným rozsáhlým škodám.

Miroslav cejnek Majitel nemovitosti

Dobry den Mam dotaz na stop tlačítko k fotovoltaice jestli na panelech musí byt optimizer . Zvažuji si pořídit fotovoltaiku od solaxu
díky za odpověď na cejnek.miroslav@seznam.cz

    Technik Jakub

    Dobrý den Miroslave, optimizér je velmi užitečnou technologií, která je nezbytná pro docílení maximální efektivity a bezpečnosti celého instalovaného systému. Nová vyhláška 114/2023 Sb. navíc pro některé FVE, kde doposud povinnost instalace optimizéru neexistovala, tuto podmínku zavádí.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Technologie FVE: Jak vypadají sklady největšího českého dodavatele, společnosti ELKOV?

V rámci videoseriálu rozhovorů s našimi partnery a odborníky na fotovoltaiku jsme tentokrát zavítali do skladů společnosti ELKOV. Vyzpovídali...

Číst dále

Technologie FVE: Termokamery pro fotovoltaiku

Využívejte moderní technologie, jako například termokamery pro fotovoltaické systémy. Díky takovým kamerám budete mít přehled nad...

Číst dále

Technologie FVE: Akumulační baterie pro fotovoltaiku

Baterie zajišťují uložení vyrobené energie na dobu, kdy ji budete nejvíce potřebovat. Zjistěte více o tom, jak akumulační baterie...

Číst dále