výška domu vliv na účinnost panelů a množství vyrobené energie?

Mnoho SVJ se začíná zajímat o možnost instalace solárních panelů na střechu svých budov s cílem snížit náklady na energii a logicky vyvstává množství otázek. A právě ta, zda výška bytového domu ovlivňuje účinnost panelů a množství vyrobené energie, je zásadním tématem pro mnoho z vás.

Má výška domu vliv na účinnost panelů a množství vyrobené energie?

Využití solární energie se stává stále populárnějším způsobem, jak snížit závislost na nestabilních cenách energie od dodavatelů a omezit negativní dopady na životní prostředí. Fotovoltaické systémy, tvořené solárními panely, umožňují přeměňovat sluneční záření přímo na elektrickou energii. Mnoho SVJ se začíná zajímat o možnost instalace solárních panelů na střechu svých budov s cílem snížit náklady na energii a logicky vyvstává množství otázek. A právě ta, zda výška bytového domu ovlivňuje účinnost panelů a množství vyrobené energie, je zásadním tématem pro mnoho z vás.

Vliv výšky domu na množství vyrobené energie

Výška bytového domu může hrát významnou roli v účinnosti solárních panelů a množství vyrobené energie. Ne ovšem v tom smyslu, že čím vyšší budova, tím blíže jsou panely slunci a tím více energie se vyrobí. Roli hraje jiný, na první pohled možná překvapivý faktor. Vyšší bytové domy, respektive jejich střechy, jsou často vystaveny menšímu stínění z okolních budov a vegetace, což znamená, že na solární panely na střeše dopadají sluneční paprsky po delší dobu během dne. To může znamenat větší množství sluneční energie, která může být zachycena a přeměněna na elektřinu.

Optimální úhel sklonu panelů a jejich orientace

Dalšími klíčovými faktory, které ovlivňují množství vyrobené energie z FVE, je optimální úhel sklonu panelů a jejich orientace. Panely na ploché střeše vám dodavatelská firma pomocí konstrukce lehce nakloní do požadovaného úhlu, který se pohybuje mezi 15 a 20 stupni. Pokud máte svůj bytový dům krytý sedlovou střechou, máte naklonění panelů zajištěno automaticky, pozor si ale musíte dát na orientaci střechy vůči světovým stranám. Dřívější dogma o možnosti instalovat FVE pouze na jižní štíty střechy, je již překonáno, stále se ovšem nedoporučuje instalovat panely na střechu, která je orientována pouze na sever.

Výška bytového domu může ovlivnit účinnost solárních panelů a množství vyrobené energie, ale není to jediný rozhodující faktor. Důkladná analýza stínění, úhlu a orientace panelů a kombinace s dalšími technologiemi jsou klíčové pro úspěšnou instalaci fotovoltaického systému na bytových domech. Pokud máte zájem o bezplatnou konzultaci, která zahrnuje i analýzu možností řešení pro váš bytový dům na základě stavu a orientace střechy, neváhejte se nám ozvat skrze kontaktní formulář.

Komentáře

Jiří Srch Člen SVJ

Píšete o optimálním sklonu panelů, ale sousední dům má panely na fasádě, tudíž pod sklonem 90 stupňů. Jak to tedy je?

    Technik Karel

    Bohužel, i s těmito případy se občas setkáváme. Takový stav ale není ideálně, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé panely nedosahují takové účinnosti, a to z důvodu sklonu vůči slunečním paprskům. Zadruhé tento způsob uchycení může vést k poškození fasády, v krajních případech dokonce k uvolnění panelů.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Představujeme prověřeného partnera Losky

Využijte služeb prověřeného realizačního a projekčního partnera Losky a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma ještě dnes!

Číst dále

Technologie FVE: Termokamery pro fotovoltaiku

Využívejte moderní technologie, jako například termokamery pro fotovoltaické systémy. Díky takovým kamerám budete mít přehled nad...

Číst dále

Technologie FVE: Akumulační baterie pro fotovoltaiku

Baterie zajišťují uložení vyrobené energie na dobu, kdy ji budete nejvíce potřebovat. Zjistěte více o tom, jak akumulační baterie...

Číst dále