Fotovoltaika na bytovém domě a překážky na střeše

Na bytových domech s plochou střechou jsou často na střechách umístěné antény, televizní přijímače či další technologie, které mohou a nemusí být ukotveny ke střeše tzv. “napevno” a jejich přesunutí je obtížné.

Fotovoltaika na bytovém domě a překážky na střeše

Střecha bytového domu bývá velmi specifická a mnohdy svou povahou a umístěním ve vysokopodlažních zástavbách skrývá větší množství faktorů, které mohou ovlivnit výslednou podobu nebo výkon fotovoltaické elektrárny. Zvláště na bytových domech s plochou střechou jsou na střechách umístěné antény, televizní přijímače či další technologie, které mohou a nemusí být ukotveny ke střeše tzv. “napevno” a jejich přesunutí je obtížné.

Stínění střechy a FVE

Všechny možné překážky na vaší střeše odhalí již při nezávazné konzultaci zkušený a školený pracovník dodavatelské firmy, který kromě orientace střechy, její nosnosti nebo například aktuálního zatížení analyzuje právě i možné překážky. A to jak ty, které jsou umístěny přímo na střeše (antény, přijímače, billboardy, plachty), tak i ty, které k vašemu bytovému domu nenáleží, ale vrhají na střechu stín a tudíž omezují dobu, po kterou by na solární panely dopadaly přímé sluneční paprsky – a tím by se tak omezil celkový výkon FVE.

Antény na střeše s fotovoltaikou

Antény, přijímače, položené plachty nebo i zeleň umístěná na střeše výkon vaší elektrárny přímo neovlivňují, ale mohou omezovat prostor, kam se panely dají umístit. Dodavatelé ale častokrát mají zkušenost s možností domluvy s provozovatelem technologií nebo reklamních materiálů na nepatrném přemístění tak, aby si na střeše své místo našel i dostatečný počet solárních panelů, a fotovoltaická elektrárna tak dokázala generovat takový objem elektrické energie, která pokryje potřeby vašeho bytového domu.

Veškeré překážky odhalí dodavatelská firma

Nemusíte mít obavu, že by se na překážky na vaší střeše přišlo až po realizaci fotovoltaické elektrárny, a vy byste tak byli překvapeni nižším množstvím vyrobené elektrické energie. Zkušení pracovníci vše odhalí důkladnou analýzou již při prvotní schůzce, při které kromě obhlídky střechy dojde i k návštěvě a analýze zázemí a stávající infrastruktury vašeho bytového domu. Možné stínění a překážky tak již budou zohledněny při návrhu na míru pro vaše SVJ.

Máte postřeh či dotaz k tomu článku?
Zeptejte se ve formuláři níže. Náš odborník Vám odpoví.

Nebo si rovnou sjednejte konzultaci zdarma ve Vašem bytovém domě

The maximum upload file size: 5 MB. You can upload: image. Drop files here

Související rady

Jak funguje fotovoltaický panel?

Fotovoltaická elektrárna je fenoménem dnešní doby a řada bytových domů již přistoupila k realizace vlastní FVE, což kromě jiného...

Číst dále

Jak se změní dotace na fotovoltaiku pro bytový dům od září 2023

Nová zelená úsporám se po prázdninách vrací s novými podmínkami. Připomeňme si, jaké možnosti nám tento dotační program přináší.

Číst dále

Jaké jsou nejčastější příčiny požárů FVE na bytových domech

Fotovoltaické systémy na střechách bytových domů jsou skvělým způsobem, jak využít sluneční energii k výrobě elektrické energie....

Číst dále